Moniliový úžeh - choroba a léčba

plikovat lze postřik přípravky Sporgon, Horizont 250 EW, Rovlar Flo, Rowlar 50 WP nebo Baycor 25 WP podle návodu k použití. Ideální je postřik ve dvou termínech – první v době nakvétání, kdy již asi čtvrtina květů rozkvete.

Moniliový úžeh peckovin

Moniliová spála (také se spále říká moniliový úžeh) peckovin se stala v posledních letech významnou chorobou ovlivňující úrodu ovoce, obzvláště u meruněk a višní. Mnoho pěstitelů se domnívá, že květy stromů napadené monilií zničil mráz. Poškození je totiž podobné. Odborníci ale vědí, že ochrana není složitá, a že vhodný termín představuje především doba kvetení.

Vývoj moniliového úžehu peckovin

Houba proniká do stromu přes květy, kde prorůstá pestíkem do semeníku a poté i do dřeva. Okvětní lístky hnědnou a usychají, kališní lístky se postupně pokrývají našedlým povlakem konídií.
Na napadaném dřevě výhonů posléze vznikají nekrózy s klejotokem.

Důležitá je ochrana peckovin

Aplikovat lze postřik přípravky Sporgon, Horizont 250 EW, Rovlar Flo, Rowlar 50 WP nebo Baycor 25 WP podle návodu k použití. Ideální je postřik ve dvou termínech – první v době nakvétání, kdy již asi čtvrtina květů rozkvete. Druhý pak v poslední fázi kvetení což platí hlavně za deštivého počasí. K preventivním opatřením se řadí také pravidelný řez – ve vzdušných korunách není infekce tak intenzivní. Důležitá je také likvidace starých infikovaných plodů z větví ihned po sklizni.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7449 (vitejdoma.cz/zahradnik#9073)


Diskuze a zkušenosti

Alena Puchýřová | 09.08.2009 09:53
Moniliový úžeh Mám 2letou meruňku, která již letos plodila. Po sklizni v červenci jí začali uvadat listy, dnes je celá zavadlá a listy suché. Je to milonový úžeh a pokud ano co mám v této době dělat. Děkuji Alena Puchýřová

Vladimír | 29.03.2012 14:57
usýchání meruňky ......já si myslím že to nebude "úžeh", na ten je ještě brzo, podle mě je to "mrtvička"............


Přidat komentář