Osvětlení v moderní zahradě

Dobře plánované osvětlení samo vede zrak a zároveň ukazuje cestu zahradou.I na terase se vám osvětlení bude hodit. Při dostatečném světle můžete i po západu slunce například hrát venku karty nebo pracovat. Elektroinstalace v moderní zahradě.

Doporučujeme:

Světla a instalace v moderní zahradě

Přítomnost vypínače a zásuvky je stejně důležitá doma i na zahradě. Ať už chcete použít toastovač při snídani pod širým nebem, zapojit venku sekačku nebo podtrhnout světly romantickou atmosféru večerní zahrady - bez dobře promyšlené a profesionálně provedené elektroinstalace vaše zahrada zkrátka nepůjde s dobou.

Plán osvětlení zahrady

Při plánování zahradního osvětlení rozlišujeme mezi dvěma základními typy světla, a to mezi funkčním světlem a okrasným osvětlením.

Funkční světlo do zahrady

Funkční světlo především zajišťuje bezpečnost na cestách a schodech. Dostatečně silným světlem lze zvýraznit hranice mezi cestami a trávníkem, upozornit na překážky na cestě a zlepšit viditelnost schodů. Nezapomeňte, že tmavé podklady, třeba červená dlažba, většinu světla absorbují a jen malou část odrážejí. Proto musí být osvětleny lépe než světlé podklady, například bílý štěrk.

Dobře plánované osvětlení

samo vede zrak a zároveň ukazuje cestu zahradou. I na terase se vám osvětlení bude hodit. Při dostatečném světle můžete i po západu slunce například hrát venku karty nebo pracovat. Světlo před hlavními dveřmi vám umožní rozpoznat návštěvníky a vhodně je uvítat nebo se s nimi rozloučit. Navíc vám při pozdním návratu domů pomáhá najít klíčovou dírku. Velmi praktické je spojení světla s pohybovým senzorem, což je mimochodem standardní postup při zabudování halogenových zářivek, které znesnadňují zlodějům vloupání. Funkční světlo je charakteristické vysokou jasností, která umožňuje registrovat a rozpoznávat lidi a předměty.

Okrasné osvětlení vaší moderní zahrady

Skoro každé zahradní osvětleni lze dodatečně vybavit stmívačem či pohybovým senzorem. Pro některé značkové výrobky existuje příslušné vybavení, u ostatních je nutné namontovat regulaci ve formě propojovacího obvodu. Naopak u okrasného osvětlení je praktická funkce světla potlačena a mnohem důležitější je jeho estetické působení. Na zahradě jsou to většinou bodová světla v záhonech, u stromů nebo v květinových ostrůvcích, která podtrhují romantickou atmosféru pod širým nebem a umožňují vidět zahradu v celé její kráse.

Kouzelné prostředí

vytvoříte osvětlením výjimečně působivých detailů za jemnějšího osvícení okolních ploch. Snažte se co nejvíce světelně zdůraznit dominantní objekty. Kolem míst k sezení se instaluje více světel s malou světelnou intenzitou, která budou ozařovat hraniční plochy, jako například zeď domu nebo vedlejší záhon.

Okrasné osvětlení malých zahrad

U malých zahrad se doporučuje instalovat světla na všech stranách - zahrada pak vypadá relativně prostorně. Pokud umístíte osvětlení do koruny stromu, můžete se kochat působivou hrou světla, zvláště jsou-li větve a listy v pohybu. V květinových záhonech můžete pomocí otáčivých světel zdůrazňovat vždy ty nejhezčí květy.

Dobrý plán zahradního osvětlení

se vyznačuje tím, že zahrnuje dostatek funkčních světeli atmosférického osvětlení. To je ovšem možné pouze instalací většího počtu světel. Pokud však světla mají regulátory, lze je použít oběma způsoby: ve ztlumené pozici jsou zdrojem romantického příšeří a na maximum nastavené skýtají funkční světlo.

Doporučujeme:

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7429 (vitejdoma.cz/zahradnik#8815)


Přidat komentář