Pelargónie a fuchsie - zazimování

Na konci léta nebo na podzim můžete z fuchsií také odebrat polovyzrálé řízky a fuchsie nechat přezimovat jako mladé rostliny. Květináče přeneste do skleníku, kde nemrzne, nebo na světlý okenní parapet v chladném pokoji.

Zatimování fuchsie a její přezimování

Některé druhy fuchsií jsou otužilé (např. F.magellanica), a proto přežijí venku, ale většina fuchsií je choulostivá.

Na konci podzimu vyzvedněte choulostivé fuchsie pěstované volně v zemi nebo v nádobách a přesaďte je jednotlivě do květináčů. Vyštípejte zelené špičky a odstraňte listy.

Květináče přeneste do skleníku, kde nemrzne, nebo na světlý okenní parapet v chladném pokoji. Fuchsie musí být v chladu a skoro suché, aby vydržely v klidovém stádiu.

Na jaře fuchsie přesaďte do květináčů o něco menších než byli původní, vyměňte substrát za čerstvý, prořezejte a udržujte je stále vlhké. Brzy začnou fuchsiím rašit nové výhonky, které se hodí na řízkování.

Na konci léta nebo na podzim můžete z fuchsií také odebrat polovyzrálé řízky a fuchsie nechat přezimovat jako mladé rostliny.

Zazimování pelargónie a její přezimování

Pelargónie zřídka zasáhne první mrazík, ale dejte je raději pod poklop, než je zničí mráz. Většinou se pelargónie přenášejí dovnitř do konce září, v chladných oblastech dříve.

Pokud máte málo místa, dejte přednost odrůdám, které se musí pěstovat z řízků, před těmi, které se pěstují ze semen.

Rostliny vyzvedněte, zatřeste s balem a zkraťte kořeny na 5 - 8 centimetrů a výhonky přibližně na 10 centimetrů. Jednotlivé rostliny vysazujte do květináčů. Pelargónie můžete dát také do bedýnek, alespoň 15 centimetrů hluboko, a mezi kořeny nasypte substrát.

Rostliny nechte na světlém místě, kde nemrzne, a zalévejte tak, aby půda úplně nevyschla. Jakmile se na jaře zlepší počasí, začněte pelargónie opět normálně zalévat. Z nových výhonků budete moci odebrat mnoho řízků.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7473 (vitejdoma.cz/zahradnik#9426)


Diskuze a zkušenosti

ivana | 02.11.2009 18:59
zazimovaní pelargonii pravidelně ukládám muškáty do chladné místnosti neseříznuté v unoru seříznu na polovinu začátkem dubna znovu začnu přihnojovat bohatě narostou a odvděčí se květem nedaří se mně ale uchovat převislé poradte jak na ně

Yveta | 21.06.2011 10:46
pelargonie Převislé a vzpřímené pelargonie na zimu přenesu do chladné a suché mistnosti tak, jak přes léto narostly. Po nějakém čase listy zežloutnou a zcela uschnou. Rostliny zbavím těchto listů a zárověň větviček, které byly nevyvinuté nebo nějak poškozené. Občas zalévám aby zcela nevyschly. Během zimy se objeví nové listy, kterými rostlina dýchá. V únoru-březnu začnou rostliny opět růst. Je na vás jestli využijete možnost získání nových odnožů a tak si je namnožit nebo zakrátíte tak na 10-15 cm a přenesete do tepla a začnete s důkladnějším zaléváním. Tak budete mít již pěkně rozrostlé rostliny, které pak v květnu vynesete ven na zahradu.


Přidat komentář