Bílá vrba

V České republice se s vrbou bílou můžeme setkat od nížin po pahorkatiny, v těch vyšších polohách je obvykle jen pěstována. Celkově pak tato vrba roste skoro v celé Evropě.

Pojmenování Bílé vrby jinými jazyky

Latinský název: Salix alba
Slovenský název: Vŕba biela

Zařazení Bílé vrby

Čeleď: Salicaceae – vrbovité
Rod: Salix

Co se dá využít z Bílé vrby

Kůra z mladých větví

Popis stromu - Bílé vrby

Vrba bílá je opadavý, dvoudomý až 30 metrů vysoký strom. Listy má střídavé, kopinaté, krátce řapíkaté a dlouze zašpičatělé s pilovými okraji. Na vrchní straně jsou leskle zelené, na straně spodní stříbřitě chlupaté.

Květy vrby bílé jsou jednopohlavné, uspořádané ve válcovitých, přímých až mírně ohnutých jehnědách.

Vrba bílá se dožívá až 100 let a plodit začíná již ve věku mezi 8 až 10 lety.

Výskyt Bílé vrby všeobecně, tak také u nás

Vrba roste v pobřežních houštinách, ve vlhkých lesích nebo se vysazuje na hrázích podél potoků. Její stanoviště obvykle bývají teplá, slunná nebo mírně zastíněná.

V České republice se s vrbou bílou můžeme setkat od nížin po pahorkatiny, v těch vyšších polohách je obvykle jen pěstována. Celkově pak tato vrba roste skoro v celé Evropě.

Blahodárné účinky Bílé vrby

Vrba bílá působí desinfekčně a protihorečnatě. Zmírňuje bolesti, a to zejména při revmatismu a má proti průjmové účinky. Dále se vrba užívá při zánětech trávícího ústrojí, na některé choroby ledvin a močového ústrojí.

Zevně se vrba bílá využívá na hnisavé rány nebo vyrážky. Mírného uklidňujícího účinku lze pak dosáhnout při nespavosti.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7519 (vitejdoma.cz/zahradnik#5474)


Přidat komentář