Chmel otáčivý - Humulus lupulus

Chmel působí sedativně, podporuje trávení, má desinfekční účinky a protože obsahuje látky podobné ženským pohlavním hormonům, napomáhá u žen regulovat menstruační cyklus a u mužů tlumí pohlavní pud.

Chmel otáčivý – Humulus lupulus

Chmel začal být užíván k výrobě piva před mnoha staletími. Staří Řekové a Římané používali chmel jako močopudný a krev čistící prostředek. Velmi brzy však také chmel našel své uplatnění v lidovém léčitelství.

Lidové názvy

Chmelu otáčivému se říká také chmelníček, sladovnické koření, humelové šištice, zelené zlato.

Sběr a sušení

Samičí šištice chmele se sbírají krátce před úplným dozráním (konec srpna, počátek září) a suší se na slunci nebo umělou teplotou do 40 °C .

Účinné látky chmele otáčivého

Flavonoidy (rutin, quercitrin, astragalin), silice (0,3-1%, beta myrcen, humulen, karyofylen), lupulon, humulon a jeho deriváty (15-30%).

Použití chmele otáčivého

Chmel působí sedativně, podporuje trávení, má desinfekční účinky a protože obsahuje látky podobné ženským pohlavním hormonům, napomáhá u žen regulovat menstruační cyklus a u mužů tlumí pohlavní pud.Chmel se také používá při nespavosti, nervovém rozrušení, neklidu, nadýmání nebo při potížích spojených s klimaktériem.

Čaj z chmele otáčivého

0,5 – 1 gram sušených šištic chmele otáčivého přelijeme 150 mililitry vroucí vody, necháme vyluhovat 5 – 10 minut. Pijeme 2x až 3x denně.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7558 (vitejdoma.cz/zahradnik#6828)


Přidat komentář