Durman - andělské trumpety

Durman (andělské trumpety) je velmi hojně rozšířenou rostlinou, která nám kvete po celé léto krásnými, barevnými a velkými zvonkovitými květy. K těmto rostlinám by neměly mít přístup malé děti, protože durmany jsou velmi jedovaté!

Durman

Durman neboli andělské trumpety, je velmi hojně rozšířenou rostlinou, která nám kvete po celé léto krásnými, barevnými a velkými zvonkovitými květy. K těmto rostlinám by neměly mít přístup malé děti, protože durmany jsou velmi jedovaté!

Durman a jeho vhodné umístění

Nejlépe se rostlinám daří na teplém, slunečném místě. Přes léto mohou být durmany na balkóně či terase. Durmany umístěte tak, aby nebyly v dosahu dětí či domácích zvířat, protože durmany, tak jako všechny lilkovité rostliny jsou jedovaté.

Jak zalévat durman

Durman vyžaduje pravidelnou hnojivou zálivku, nejlépe 2 – 3 x týdně.

Hnojení durmanů

Rostliny potřebují hnojení při každé zálivce. Můžeme použít ledek amonný (3 – 7 gramů na deset litrů vody) nebo další průmyslová hnojiva s obsahem draslíku.

Kdy kvete durman

Durmany kvetou od jara do podzimu v široké škále barev. Mají bílé, zelenobílé, krémové, oranžové, lososové a měděné odstíny. Jsou známy odrůdy se žlutými, růžovými, fialovými i modrými květy. Některé mají květy jednoduché, ale existují i odrůdy durmanů plnokvěté či s květy poloplnými.

Hnojení durmanu - vhodný substrát

Durman můžeme pěstovat jako keř nebo stromek v těžší humózní půdě. Vhodná je směs kompostové zeminy, dobře uleželého chlévského hnoje a drcené kůry s menším podílem rašeliny a písku.

Množení durmanu

Durman mohou úspěšně pěstovat i začátečníci. Durman rozmnožujeme řízky , které jsou odebrané z dobře vyzrálých výhonů. Řízky snadno zakoření ve směsi vlhké rašeliny a písku při teplotě 25°C. Ochranný kryt z mikrotenové fólie pomůže vytvořit vhodné mikroklima a usnadní zakořenění řízků.

Druhy durmanů

  • Durman růžový
  • Durman bílý
  • Durman vonný
  • Durman fialový
  • Durman žlutý
  • Durman a jeho barevné variety

Přezimování durmanu

Durmany nejlépe přezimují ve světlé a chladné garáži, verandě či hale při teplotě 8 – 10°C. V tomto období omezíme zálivku na minimum. Dojde také k opadu listů. Zjara odstraníme slabé výhonky, ostatní zkrátíme na několik pupenů.

Škůdci durmanu

Durmany napadá několik druhů škůdců. Proti třásněnce provádíme postřik např. přípravkem Talstar 10 EC. Na molici skleníkovou a bavlníkovou používáme Applaud nebo Confidor, proti mšicím makovým i bavlníkovým Pirimor a na svilušku používáme např. Nissorun.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7619 (vitejdoma.cz/zahradnik#9636)


Přidat komentář