Hnědnutí Thújí

V případě, že na bázi výhonů je zřetelný vyhlodaný drobný otvor, jedná se o poškození škůdcem molovkou thujovou (Argyresthia thuiella). V tomto případě se první příznaky objevují většinou až od srpna. Podobný druh škodí také na jalovcích.

Hnědnutí a odumírání větví thují

Hnědnutí a odumírání větví thújí je velmi častou chorobou těchto okrasných stromů. Příčiny a ochranu proti hnědnutí a odumírání větví naleznete zde.

Thúje - příznaky a příčiny hnědnutí větví thújí

Příznakově velmi podobná poškození thújí mohou způsobovat tři odlišné příčiny.
- Velmi častou příčinou hnědnutí a zasychání konců výhonů je sucho (především na jaře, po zimě) nebo posypové soli. V tomto případě na napadených částech nejsou žádné příznaky poškození hmyzem nebo houbovou infekcí. - V případě napadení houbami Kabatina thujae nebo Didymascella thujina, jsou příznaky zřetelné většinou až koncem léta a na bázi odumřelých výhonů jsou zřetelné drobné černé plodničky, nebo naduřelé polštářkovité plodnice. - V případě, že na bázi výhonů je zřetelný vyhlodaný drobný otvor, jedná se o poškození škůdcem molovkou thujovou (Argyresthia thuiella). V tomto případě se první příznaky objevují většinou až od srpna. Podobný druh škodí také na jalovcích.

Ochrana

Túje ošetříme fungicidním přípravkem Dithane DG.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7628 (vitejdoma.cz/zahradnik#9741)


Diskuze a zkušenosti

bxhome | 09.09.2014 19:53
hnědnutí thuje - parazit poraďte Zdravím všechny znalce škodlivých breberek!! Zde na obrázku: https://www.dropbox.com/s/j4t4ukynuavrxbi/DSC00612a.jpg?dl=0 je vyfotografovaný škůdce na větvičce thuje, která začíná asi z 15ti procent hnědnout. Nezdá se mně, že jde o Molici thujovou, protože tato breberka má odhadem velikost jen 1,5 až 2 mm. Pozná někdo ve výše uvedeném odkazu o jakého škůdce jde a jaký postřik nasadit?? Děkuji všem předem za odpověďi. BXhome Zdeněk


Přidat komentář