Hydroponie - pěstování květin

Některé nenáročné popínavé rostliny jako např. scindapsus (potos) můžeme dát pouze do skleněné nádoby s vodou, do které jednou za měsíc přidáváme speciální tyčinku nebo tabletu obsahující hnojivo s vitamíny - vytvořit si ikebanu.

Hydroponie a metoda pěstování rostlin mimo zeminu

Je to metoda, která spočívá v nasycování sterilních substrátů (písek, štěrk, různé drtě) živnými roztoky. Živné roztoky musí obsahovat všechny základní rostlinné živiny - dusík, fosfor, vápník, hořčík, síru, draslík a železo. Nesmí chybět také další stopové prvky. Pro roztok hydroponie můžeme použít jakoukoliv vodu, vhodnou pro pití, zejména dešťovou a destilovanou. Z půdy do roztoku se přesazují pouze mladé rostliny nebo sazenice, v některých případech lze samozřejmě použít i starší.

Hydroponie - co je hydroponie

Rostlinu pěstovanou v normální zemině vyklopíme z květináče a její kořeny propereme v čisté vodě, přičemž odstraníme poškozené kořeny, aby nezahnívaly.

Pokojové rostliny pěstujeme v tzv. hydroponických vázách. Skládají se z tzv. vložky, tj. vnitřní nádoby, zpravidla ve tvaru květináče s různým uspořádáním otvorů ve dně. Těmito otvory procházejí kořeny a zasahují do živného roztoku.

Vnější část květináče tvoří ozdobná keramická nádoba naplněná živným roztokem, do níž se vrchním otvorem zasunuje vnitřní vložka s rostlinou. Receptů na sestavení živných roztoků je nepřeberné množství, je dobré se poradit vždy s odborníky v květinářství, jaký druh roztoku bude vyhovovat právě té vaší rostlince.

Výměna živného roztoku a termíny výměny

Živný roztok vyměňujeme za 3-4 týdny. Do vnější keramické nádoby dáme nejprve čistou vodu, aby sahala 2-3 cm pod dno vložky. Výšku hladiny volíme podle délky kořenů tak, aby partie kořenů kolem kořenového krčku byla vždy na vzduchu. Vodu občas vyměňujeme a prohlížíme kořeny, jestli nezahnívají. Doporučuje se mezi dvěma výměnami živného roztoku naplnit nádobu na dva až tři dny čistou vodou pro osvěžující účinek. V době vegetačního klidu snižujeme hladinu roztoku tak, aby do něj kořeny zasahovaly jen špičkami. Kořeny občas provzdušníme vyzvednutím vložky s kořenovým balem z roztoku.

Výhody hydroponického pěstování

Odpadá průběžná zálivka při velké úspoře vody (své rostliny můžete bez obav opustit i když jedete na čtrnáctidenní dovolenou).

  • Rostliny se nemohou zaplevelit, trpí méně chorobami a jsou napadáni škůdci jen ojediněle.

Nevýhody hydroponie a volba substrátu

Při nesprávně voleném substrátu se mohou tvořit řasy. Cena hydroponických kultivačních nádob je dosti vysoká.

Ikebana - úprava v Ikebanu

Některé nenáročné popínavé rostliny jako např. scindapsus (potos) můžeme dát pouze do skleněné nádoby s vodou, do které jednou za měsíc přidáváme speciální tyčinku nebo tabletu obsahující hnojivo s vitamíny - vytvořit si ikebanu. Mezi tyto rostliny můžeme aranžovat okrasné řezané květiny dle vlastního výběru v ikebanu. Ikebana nám může krásně ozdobit některý z šedivých koutů obývacího pokoje.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7625 (vitejdoma.cz/zahradnik#9697)


Diskuze a zkušenosti

JANA39 | 04.03.2012 10:48
Dotaz Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda se mohou jako hydroponie pěstovat i tučnolisté pokojové květiny. Pokud ano jaké? Děkuji


Přidat komentář