Jalovec obecný - Juniperus communis

Jalovec obecný - samčí květy jsou velké 4 – 5 milimetrů, vejcovitého tvaru a žluté barvy. Naopak samičí květy bývají velké zhruba 2 milimetry, barvy zelené. Jalovec obecný je neopadavý, až 10 metrů vysoký a pomalu rostoucí keř nebo strom.

Jalovec obecný - Juniperus communis - názvy

Latinský název: Juniperus communis
Slovenský název: Borievka obyčajná

Jalovec obecný - Juniperus communis - klasifikace

Říše: rostliny
Podříše: cévnaté rostliny
Oddělení: nahosemenné
Třída: jehličnany
Řád: cypřišotvaré
Čeleď: cypřišovité
Rod: jalovec

Sbíraná část jalovce obecného

Plody neboli jalovčinky

Charakteristika jalovce obecného

Jalovec obecný je neopadavý, až 10 metrů vysoký a pomalu rostoucí keř nebo strom. Jeho tvar je rozmanitý – kuželovitý, rozložitý, sloupcovitý s více kmeny.

Jehlice jalovce

jsou v třičetných přeslenech, dlouhé 1 – 1,5 centimetrů a na svrchu žlabkovité s bělavým proužkem. Opadávají ve věku 3 – 4 let.

Plody neboli jalovčinky

má jalovec obecný kulovitého tvaru s průměrem 6 – 10 milimetrů, zpočátku zelené, později modré až dočerna. Většinou dozrávají po dvou letech a třetím rokem už opadávají.

Květy má jalovec samčí i samičí

Samčí květy jsou velké 4 – 5 milimetrů, vejcovitého tvaru a žluté barvy. Naopak samičí květy bývají velké zhruba 2 milimetry, barvy zelené.

Místa výskytu jalovce obecného

Stanovištěm jalovce obecného jsou pastviny, skaliska, vřesoviště, rašeliniště, dubové či březové lesy, suché nebo vlhčí písčité půdy, obvykle nevápnité.

Jalovec je v ČR rozšířen poměrně hojně

a to od nížin až po nižší horské polohy. Celkově se s jalovcem můžeme setkat v mírných a subtropických oblastech severní polokoule a v teplých krajích, ovšem jen v horách.

Využití jalovce obecného

Jalovec se užívá při zánětu močového měchýře, plynatosti, revmatických bolestech v kloubech a svalech a křečích. Byl také prokázán pozitivní účinek proti virovým onemocněním (oparu), posílení napětí dělohy i schopnost snižovat hladinu krevního cukru.

Z jalovce se také vyrábí celá řada alkoholických nápojů, např. borovička a gin.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7523 (vitejdoma.cz/zahradnik#5693)


Přidat komentář