Jmelí - vánoční dekorace

Pokud se vám zdá o jmelí (zvláště pak líbáte-li se pod ním), znamená to lásku nebo brzkou svatbu v rodině. Je-li jmelí zelené, znamená štěstí, suché neštěstí, zlaté je symbolem bohatství.

Jmelí - co je jmelí

Jmelí je keřík parazitující na korunách stromů. Jeho stonky i listy jsou zelenkavé, plodem je bílá bobule. Tato polocizopasná rostlina je vázána na hostitelský strom, ze kterého odčerpává živiny. Kvete v březnu a dubnu.

Jak a kde se sbírá jmelí

Jmelí se z korun stromů strhuje hákem upevněným na dlouhé tyči. Po ulomení nebo odřezání jeho větví nepříjemně zapáchá, ale zápach během sušení rostliny rychle vyprchává.

Jmelí - jak se rozmnožuje

Semena jmelí roznášejí na stromy ptáci, a to trusem, kde rostlina zapouští kořeny do kůry stromů.

Jmelí - léčivé účinky

Lék je nejen tradiční vánoční rostlina, ale také léčivá bylina. Odvar ze jmelí má silně močopudný účinek, používá se při menstruačních potížích a na snížení vysokého tlaku. Výtažky ze jmelí omezují tvorbu lupů, uklidňují a dezinfikují podrážděnou kůži, proto jsou součástí některých šamponů a krémů. Získávají se z něj také látky k výrobě léčiv proti arterioskleroze.

Jmelí - tradice a historie

Jmelí zavěšené na dveřích patří k tradičním vánočním zvykům. Políbení pod jmelím na Štědrý den má zajistit lásku až do příštích Vánoc a podle Keltů líbání pod jmelím zajišťuje také plodnost. Jmelí údajně nosí štěstí tomu, kdo je jím obdarován, ne tomu, kdo si jej sám koupí. Darujete-li někomu o Vánocích kytičku jmelí, přinese mu to radost, lásku a ochranu před nemocemi. Do domu přináší jmelí štěstí, odvahu a lásku.

Jmelí - líbání pod jmelím

Protože jmelí samotné je symbolem štěstí, stejně jako podkova nebo čtyřlístek, můžete jej koupit nebo darovat v kterémkoliv ročním období. Tradice užívání jmelí jako vánoční dekorace k nám přišla z Anglie. Magickou moc mu přisuzovali již naši dávní předkové. Jmelí sloužilo k ochraně proti zlým duchům a k zajištění lásky a plodnosti.

Jmelí jako vánoční dekorace

Ať už kupujete jmelí přírodní, pozlacené nebo postříbřené, na Vánoce by nemělo ve vašem domě chybět. Můžete jej zavěsit na dveře, okno nebo lustr či dát do vázy na stůl.

Jmelí a kouzelná moc

Pokud se vám zdá o jmelí (zvláště pak líbáte-li se pod ním), znamená to lásku nebo brzkou svatbu v rodině. Je-li jmelí zelené, znamená štěstí, suché neštěstí, zlaté je symbolem bohatství. Kupovat ve snu jmelí nevěští nic dobrého, ale rozdávat jej znamená, že budete pomáhat potřebným. Zavěšování jmelí je symbolem štěstí, které k vám teprve přijde.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7527 (vitejdoma.cz/zahradnik#5864)


Přidat komentář