Juka - Yucca a její pěstování, množení, hnojení

Jak zalévat Juka – Yucca - zálivka, Juka – Yucca a její původ, Hnojení Juka – Yucca, Druhy Juka – Yucca. Dosahuje přes dva metry a jejím původním domovem je USA a Mexiko. Roste velice pomalu.

Juka – Yucca

Juka je vzrostlá rostlina, vypadající jako nepravá palma. Její domovinou je USA a Mexiko. V květináči odpovídající velikosti může dosáhnout výšky až přes 2 metry, roste však poměrně pomalu.

Juka – Yucca a její původ

Mexiko, Střední a Severní Amerika.

Juka – Yucca a její pěstování

K dobrému růstu potřebuje juka dostatek světla, vyhovuje jí umístění na plném slunci. V létě ráda pobývá na slunné terase nebo balkóně.

Juka – Yucca vhodná teplota pro růst

Rostlině vyhovuje normální pokojová teplota kolem 20°C maximum 25°C. V zimě by neměla teplota při pěstování rostliny klesnout pod 10°C.

Jak zalévat Juka – Yucca - zálivka

Zálivka je od jara do podzimu velmi hojná, v zimě mírná. K zalévání se používá pouze měkká, odstátá voda pokojové teploty nejlépe vlažná. Yucca nesnáší přelití, zahnívaly by kořeny a objevila by se hniloba i na stonku.

Juka – Yucca a vhodná vlhkost

Juky mají rády vlhko, proto v letních parnech rostliny jednou týdně orosíme. Vzdušná vlhkost by se měla pohybovat kolem 85%.

Hnojení Juka – Yucca

Od března do září, 1x za 14 dní přihnojujeme speciálními tekutými hnojivy pro pokojové rostliny, které neobsahují vápno.

Přesazování Juka – Yucca

Juku přesazujeme dle potřeby, nejlépe na jaře. Pěstební substrát by měl obsahovat 2 díly drnovky, 1 díl listovky, 1 díl kompostové zeminy a 1 díl písku. Do zeminy je dobré přidat trochu dřevěného uhlí a antuky.

Množení Juka – Yucca

Na jaře zakořeňují vrcholová stébla a také kousky stvolu dlouhých asi 10 centimetrů. Seříznutím dceřinných růžic ze stvolu také získáme novou rostlinu. Odříznuté růžice na místě řezu ošetříme sírou a dáme do vlhkého písku, po zakořenění zasázíme do květináče se zeminou, do které přidáme kousky dřevěného uhlí. Seříznutí růžic provádíme vždy na jaře.

Druhy Juka – Yucca

  • Yucca aloifolia
  • Yucca elephantipes

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7617 (vitejdoma.cz/zahradnik#9621)


Diskuze a zkušenosti

Kveta | 12.10.2008 19:26
prosím o radu Má,prosím někdo zkušenost s rostlinou YuCCA.dostala jsem ji jako dárek a 3 roky to bylo v pohodě,pak jsem ale odjela do lázní a o zalévání se mi staral přítel,bohužel se stalo,že ji přeléval a proto její 3 výhonky začaly uvadat a zbyl jen holý kmínek.Než uvadl poslední výhonek,dala jsem ho do sklenice s vodou a on zapustil kořínky,takže co teď s ním mám dělat.Prosím o radu a děkuji.

Tomáš | 12.10.2008 20:31
Yucca Jestli má yucca už kořínky tak je možné ji už klasicky zasadit do substrátu tak jak je uvedeno v článku a zajistit ji dostatek světla včetně pokojové teploty cca 20C. Vhodnější by to bylo na jaře,ale jestli už začala kořenit tak se nedá nic dělat nebo uhnije stonek.

Petr Schwarz | 30.10.2008 03:45
skladba v květináči Dobrý den, jak je to vlastně se sestavováním jednotlivých kmínků do květináče. Většinou se z estetického hlediska dávají k sobě 1-3kmínky různé velikosti. Je to to správné z hlediska pěstování této rostliny. Mám doma tuto rostlinu také, zakoupena byla v květináči se dvěma kmínky a menší kmínek celý uhnil. Vinil bych z toho jeho velikost. Menší kmínek potřeboval méně vlhkosti než ten větší, proto také dokázal ten větší přežít. Ipřesto že jsem juku zaléval vlastně jen při částečném proschnutí zeminy, kmínek uhnil. Jaký je váš názor? Jinak tedy jedna růžice byla zachráněna. Ale jde mi to, jestli bych mohl kmínek dokoupit. Aby se nestalo to samé co v předchozím případě!?


Přidat komentář