Kaktusy - choroby a škůdci

Korkovitost kaktusů. Mokrá hniloba rostlin. Fusariová hniloba a vadnutí kaktusu. Kaktusy a rzivost. Sviluška chmelová. Kořenové mšice. Puklicovití - štítky na povrchu rostlin. Stonoženky - vykousané dutiny kaktusů.

Korkovitost kaktusů

Korkovitost je způsobena příliš vysokou vzdušnou vlhkostí, poruchami ve výživě nebo silným osluněním neotužených rostlin. Často se vyskytuje i po napadení sviluškami!

Mokrá hniloba rostlin

Mokrá hniloba vnitřní části stonku se velmi rychle šíří z báze. V současné době nejsou k dispozici dostatečně účinné přípravky na ochranu proti této houbě. Obzvláštní význam mají preventivní hygienická opatření, zejména používání čistých dezinfikovaných květináčů i substrátu.

Fusariová hniloba a vadnutí kaktusu

Kaktusy nejprve ztrácejí lesk, blednou a vadnou jednotlivé články, postupně onemocněním vadnou celé rostliny. Cévní svazky v bázi stonku jsou červenohnědé. Houba se snadno přenáší při rozmnožování rostlin infikovanými nádobami, zeminou i zálivkovou vodou.

V současné době nejsou k dispozici dostatečně účinné přípravky proti této houbě. Mimořádně důležitá jsou proto preventivní hygienická opatření, zejména používání čistých dezinfikovaných květináčů i substrátu.

Kaktusy a rzivost

Na jednotlivých článcích kaktusů se vytvářejí drobné hrbolky, které později hnědnou, praskají a z nich se uvolňují spory rzi, které roznášejí vzdušné proudy.

Napadené články odlomte a zničte. Napadené kaktusy pak izolujte od ostatních.

Sviluška chmelová

Nejprve se objevují bíložluté drobné skvrnky, později celoplošné zesvětlení, při silném napadení hnědorezavé zkorkovatělé pletivo. Svilušky žijí pod ochranou jemné pavučinky.

Pro napadení je příznivá vysoká teplota a suchý vzduch.

Kořenové mšice

Na kořenech a podzemní části stonku žijí bílošedé mšice chráněné vlnatými voskovými výpotky.

Napadené kaktusy zničte, ostatní pečlivě prohlédněte. Cenné exempláře rostlin ošetřete fungicidní zálivkou vlhkého kořenového bálu nebo kořenový bal ponořte do roztoku fungicidu celý.

Puklicovití - štítky na povrchu rostlin

Bělavé nebo žlutohnědé štítky na povrchu rostlin. Jednotlivé puklice lze odstranit jehlou.

Při ojedinělém výskytu lze rostliny očistit

např. starým zubním kartáčkem a následně je otřít vatovým tamponem namočeným v oleji. Pod olejovým filmem se puklice udusí. Pokud je napadeno více rostlin, nebo jsou napadeny silněji, je nezbytné ošetření insekticidy (např. minerálním olejem).

Stonoženky - vykousané dutiny kaktusů

V nejspodnějších článcích u půdy jsou vykousány dutiny. V odumírajících zbytcích pletiva se sekundárně usídlují četné houby. V poškozených částech rostlin jsou asi 5 mm dlouhé štíhlé stonoženky s 12 páry noh a dlouhým sosákem.

Napadené části kaktusů odstraňte. Pouze u mladých rostlin se doporučuje chemické ošetření zálivkou.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7588 (vitejdoma.cz/zahradnik#9140)


Diskuze a zkušenosti

TERKA | 01.06.2012 18:51
HNĚDÉ SKVRNY DObrý den prosimvás nevíte co jsou takové hnědé skvrny. mám těma skvrnama pokrytý celý kaktus a začínají skvrnitět další prosím o radu.

Kamila | 01.06.2012 18:53
růžové potvůrky dobrý den prosím o radu.Na kaktusu mám takové malé růžové potvůrky mám jich tam opravdu hodně nevíte jak se jich zbavit?


Přidat komentář