Kam umístit květiny

Světlá chladná ložnice, která se v zimě málo vytápí a v níž teploty klesají až na 10 °C, je ideálním místem pro rostliny vyžadující nebo snášející nízké zimní teploty. Některým z těch nejkrásnějších rostlin klima v našem bytě nevyhovuje.

Doporučujeme :

  • Květinářství Vyšší Brod - Paní Slávka Kottová** vyrábí svatební kytice, dárkové kytice a květinovou výzdobu, hrnkové květiny, stromky, sazenice i substráty**. Její květinářství naleznete na adrese : Martínkovská 371, 382 73Vyšší Brod. Můžete ji také kontaktovat na telefonním čísle +420 777 193 064 nebo emailem : s.kottova@centrum.cz

Rostliny do domu nebo bytu

V každém domě je dosti místa pro rostliny, na balkoně (o pěstování balkonových rostlin více zde), na terase, na okenním parapetu, v místnostech a v zimní zahradě. Téměř pro každé místo se najde vhodný druh. Všechny rostliny krátkodobě snášejí trochu teplejší nebo chladnější, světlejší nebo tmavší stanoviště než odpovídá jejich přirozeným potřebám. Mají-li se však cítit dobře a pokračovat v růstu, je nutno jim poskytnout takové místo, které se co nejvíce blíží jejich původnímu přírodnímu stanovišti. V domě a v jeho blízkosti je k dispozici řada různých stanovišťi.

Rostliny do obývacího pokoje

Nejčastěji chceme přizdobit rostlinami obývací pokoj, ve kterém trávíme nejvíce času. Pro rostliny mají světlo, teplota a vlhkost vzduchu zcela mimořádný význam.

Osvětlení pro rostliny doma

Zjistěte si osvětlenost na místech, která přicházejí v úvahu pro umístění rostlin. Nespoléhejte přitom jen na vlastní oči. My lidé máme často pocit dostatečného osvětlení, ale rostlinám již světlo nestačí. Osvětlenost si můžete na vybraných místech změřit malým měřicím přístrojem, lux-metrem. Osvětlenost není také stejná po celý rok. Pokud například stojí před jižním oknem velký listnatý strom, bude na okenním parapetu v létě sice teplo, ale nemusí tam být dostatek světla nebo dokonce slunce. Naproti tomu v zimě, když není strom olistěn, svítí slunce bez překážky na rostliny.

Rostliny v severním okně

Severní okno v horním podlaží vysokého domu je často lépe osvětleno než západní okno v přízemí, před kterým roste jehličnan nebo velký rododendron. Množství světla značně snižují domy na protější straně ulice, zastřešené balkony, ba i slabé záclony. Je třeba pamatovat i na nestejnou délku dne v průběhu roku. Většina pokojových rostlin pocházejících z tropů je přivyklá dvanáctihodinovému dni a noci a u nás trpí řadu měsíců v roce nedostatkem světla. Významná je také velikost okna. V přírodě dopadá světlo na rostlinu zpravidla ze všech stran, na okně pouze z jedné strany. U většiny rostlin je proto vhodné občasné pootočení, aby nerostly k jedné straně. Čím jsou okenní tabule větší, tím širší je úhel dopadu světla.

Teplota pro pokojové rostliny

Stejně důležitá jako světlo je teplota. Pokud jsou rostliny umístěny na správném místě z hlediska požadavku na světlo, pak to je většinou od jara do podzimu v souladu i s požadavky na teplo. Problémy ale nastávají v zimě. V nevytápěných prostorách mohou být teploty příliš nízké, v teplém obývacím pokoji naopak příliš vysoké. Rostliny přivyklé na „teplé nohy” snášejí podlahové vytápění, pokud stojí ve velkých nádobách na podlaze, nebo topné těleso pod parapetní deskou. Většina rostlin však v topné sezóně trpí nedostatečnou vlhkostí vzduchu. V bytě, ve kterém jsou v zimě pouze vytápěné místnosti, je obtížné pěstovat rostliny vyžadující období vegetačního klidu při nízkých teplotách.

Rostliny do kuchyně a koupelny

Při hledání vhodných míst pro rostliny je opomíjena kuchyně a koupelna. Za předpokladu dobrých světelných podmínek se mohou v těchto místnostech použít všechny rostliny, které potřebují po celý rok vyrovnané teploty a vyšší vlhkost vzduchu. V kuchyni a v koupelně je vlhkost vzduchu vyšší než v ostatních místnostech a teplo je tam většinou také. Nehledě na kořeninové bylinky na kuchyňském okně, jsou hezkou ozdobou kuchyně kvetoucí letničky a rostliny v závěsných nádobách. Mnohé rostliny špatně snášejí mastné výpary. Nabízejí se tedy rostliny s kožovitými listy, které lze omývat. Ve světlé koupelně se dobře cítí především kapradiny. Různé vzpřímeně nebo převisle rostoucí druhy poskytují měnlivý mnohotvárný obraz. Při dostatku místa se velmi dekorativně uplatní bambus nebo monstera.

Rostliny a květiny do ložnice

Světlá chladná ložnice, která se v zimě málo vytápí a v níž teploty klesají až na 10 °C, je ideálním místem pro rostliny vyžadující nebo snášející nízké zimní teploty. Po celý rok se zde daří dobře například cisusu (Cissus), fatshedeře (x Fatshedera lizeí), zeleno-listé šefleře (Schefflera) nebo pokojové lipce (Sparmannia africana).

Rostliny a květiny do haly a na schodiště

Haly a schodiště bez průvanu se hodí pro umístění velkých rostlin a nejen jako úložný prostor, ve kterém jsou rostliny doslova nacpány v oknech. Jsou vhodné pro přezimování kbelíkových a jiných rostlin, které vyžadují vegetační klid při nižších teplotách, protože v těchto prostorách je v zimě chladněji než v obytných místnostech. V nájemných bytech je však třeba, dříve než zde umístíme rostliny, požádat o svolení majitele a popřípadě sousedy.

Květinové okno s volným přístupem

Rozdíl oproti normálnímu oknu s umístěnými rostlinami je v tom, že rostliny rostou ve velkém truhlíku nebo vaně, které jsou pod úrovní parapetu v celé šíři okna. Pokud se do osázení zahrnou i postranní stěny a strop, díváme se skutečně do zeleně.

Květinové okno s uzavřeným přístupem

Některým z těch nejkrásnějších rostlin klima v našem bytě nevyhovuje. Vyžadují teplé, vlhké a světlé stanoviště. Tyto požadavky jim můžeme splnit jen v určitém typu skleníku, v uzavřeném květinovém okně. Přestavba normálního okna na uzavřené květinové okno však vyžaduje značné stavební zásahy a finanční výdaje. V nájemných bytech si to stěží můžeme dovolit, ale ve vlastním bytě ano. Nejlepší však je naplánovat květinové okno již při stavbě domu na východní nebo západní straně, s napojením na elektrickou síť, vodovodní vedení a s hlubokou vanou pro rostliny pod oknem. Teplota, osvětlení, větrání a vlhkost vzduchu musí být regulovány automaticky.

Květinové okno na jižní straně

nutně vyžaduje vnější stínovací žaluzii. Náklady se vyplatí jen tehdy, když je okno velké a máme-li dost času na opatrování drahých rostlinných pokladů. Vyžadují denní ošetřování, i malá nedbalost může v umělém životním prostředí způsobit katastrofu, protože škodlivé houby nebo škůdci se rychle šíří. Téměř perfektní dojem deštného pralesa můžeme vytvořit umístěním epifytního kmene do uzavřeného květinového okna.

Vitríny pro rostliny a květiny

Vitríny jsou plně vyhovujícím, ale esteticky ne zcela uspokojivým řešením. Mohou být v různých velikostech, od malých skleněných skříněk až po velká stabilní zařízení s topením a osvětlením. Jejich funkce je založena na principu „Wardových skříněk”. Odpadá denní péče, protože v téměř zcela uzavřeném prostoru je vyrovnaný koloběh vody, asimilace a disimilace jsou téměř v rovnováze. Rostliny vhodné pro vitríny nevyžadují mnoho živin a pak také v omezeném životním prostoru příliš nenarůstají. Když rostliny nadměrně narůstají, porušuje se vyrovnaný stav a pak je třeba občas zalévat nebo odstranit velké rostliny. Odumřelé listy a zvadlé květy se musí samozřejmě co nejdříve odstranit. Pro vitríny jsou vhodné takové rostliny, které vyžadují teplé a vlhké prostředí, jsou drobné a pomalu rostou.

Zimní zahrady pro květiny a rostliny

Zimní zahrada je nejvhodnější místo pro rostliny, protože poskytuje nejvíce světla ze všech prostor v domě. Kdo ji využívá jako zelený obývací pokoj a v zimě vytápí, může tam pěstovat všechny teplomilné rostliny. Celoročně nevytápěné nebo, lépe řečeno, pouze bezmrazé zasklené stavby jsou naproti tomu ideální pro mediteránní rostliny a samozřejmě jsou také perfektním místem pro přezimování rostlin.

Pěstování na balkóně a terase

Všechny úvahy platné pro interiér odpovídají také vnějším stanovištím. Jak je místo osvětleno, ve kterou denní dobu a jak dlouho sem svítí slunce, akumuluje teplo, jsou balkon nebo terasa zastřešeny, je místo větrné? Oslunění balkónu závisí na světové straně a protějších budovách nebo stromech. Úzké ulice, vysoké domy a stromy mohou jižně exponovaný balkón omezit na stanoviště sice teplé, ale polostinné. Nezastíněné, otevřené východní nebo západní polohy, se slunečním svitem od rána do poledne nebo od poledne do západu slunce, jsou ideálními stanovišti pro většinu rostlin. Na severním balkonu jsou převážně nepříznivé podmínky.

Zastřešené balkóny, terasy a lodžie

Rostliny nepoškozuje déšť ani vítr, ale akumuluje se v nich teplo. Na střešních terasách a na balkónech vysokých domů působí problémy vítr a déšť. Při osazování balkónů a střešních teras je nutno bezpodmínečně respektovat statiku staveb. Rostliny, nádoby a truhlíky, substrát, nábytek a my sami představujeme dohromady slušné zatížení. Zatížení podlahy nesmí obecně přesáhnout 250 kg na 1 m². Kromě toho balkóny pod námi, jako součást fasády domu, jsou také zatíženy různým zařízením. V každém případě se informujte u pronajimatele, dříve než přistoupíte k osázení balkónu.

Doporučujeme :

  • Květinářství Vyšší Brod - Paní Slávka Kottová** vyrábí svatební kytice, dárkové kytice a květinovou výzdobu, hrnkové květiny, stromky, sazenice i substráty**. Její květinářství naleznete na adrese : Martínkovská 371, 382 73Vyšší Brod. Můžete ji také kontaktovat na telefonním čísle +420 777 193 064 nebo emailem : s.kottova@centrum.cz

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7587 (vitejdoma.cz/zahradnik#9138)


Přidat komentář