Líska obecná - Corylus avellana

Líska obecná se používá při křečích hladkého svalstva trávicího traktu, dyspepsiích, nadýmání a průjmech. Vnitřně působí líska obecná jako spazmolitikum a diuretikum. Líska obecná je velmi rozšířený keř, který roste hojně v celé Evropě.

Líska obecná – Corylus avellana

Líska obecná ( Corylus avellana) se jako léčivá bylina v Evropě moc nepoužívá, přesto má však léčivé účinky. Především se sbírají plody – lískové oříšky, které jsou velmi často zpracovávány v potravinářském průmyslu.

Lidové názvy lísky obecné

Lísce obecné nebo jejím plodům se také říká oříšky avelské, oříšky léskové, ořeší červení nebo ořeší pontské.

Sběr a sušení

Listy (Folium avellanae) lísky obecné se sbírají v květnu a v červnu. Sušíme je na slunci, nebo při umělé teplotě do 40°C.

Účinné látky

Líska obecná obsahuje malé množství glykosidu myricitrinu a myricitrosidu, silici, tříslovinu a flavonové deriváty.

Použití lísky obecné

Líska obecná se používá při křečích hladkého svalstva trávicího traktu, dyspepsiích, nadýmání a průjmech. Vnitřně působí líska obecná jako spazmolitikum a diuretikum.

Čaj z lísky obecné

2 čajové lžičky sušených listů lísky obecné zalijeme 200 mililitry vroucí vody, necháme vyluhovat a poté pijeme 1x denně.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7556 (vitejdoma.cz/zahradnik#6819)


Přidat komentář