Maliník obecný

Maliník obecný – Rubus idaeus. Lidové názvy maliníku. Sběr a sušení maliníku. Účinné látky maliníku. Použití maliníku obecného. Charakteristickým znakem pro list je jeho močopudný účinek. Také pomáhá při problémech se zažívacím ústrojím.

Maliník obecný – Rubus idaeus

Maliník obecný je známý ovocný keřík, který zná snad každý z nás. Jeho plody jsou velice chutné a mají všestranné využití (zavařování, mražení, ovocné štávy .. atd.). Listy maliníku se používají v lidovém léčitelství. Díky archeologickým nálezům víme, že maliny sbírali lidé již v neolitu. Ve starověkém Řecku a Římě se používala malinová šťáva při trávicích obtížích. Z plodů se vyrábí sirupy a další nealkoholické nápoje například Kofola.

Lidové názvy maliníku

Maliníku obecnému se také říká malinčí, červená malina, malena, malene, malenka, maliní.

Sběr a sušení maliníku

Listy maliníku bez řapíku sbíráme v době květu (květen). Listy se suší v menších vrstvách na slunci nebo při umělé teplotě do 40°C.

Účinné látky maliníku

Listy maliníku obecného obsahují třísloviny (až 10 % gallotaninů), organické kyseliny, flavony a minerální látky. Plody maliníku obsahují do 2 % organických kyselin, provitamin A, vitaminy komplexu B, sacharidy, antokyanový glykosid kyanidin, pektin, sliz, gumu, vitamín C, silice, alkoholy a další látky.

Použití maliníku obecného- léčivé účinky maliníku

Charakteristickým znakem pro list je jeho močopudný účinek. Také pomáhá při problémech se zažívacím ústrojím, s vylučováním trávících šťáv, při kašli a bronchitidě. Plod je pro svůj obsah vitamínu A přírodním prostředkem proti očním obtížím. Vitamín C posiluje obranyschopnost těla a spolu s rutinem zpevňuje cévy a pomáhá při krvácení, např. krvácení z nosu nebo dásní. Stejně jako list mírní obtíže ledvin a močového měchýře. Je přírodním prostředkem pro zdravou kůži a vlasy.

Malinový čaj

1 lžíce sušených listů maliníku zalijeme 250 mililitry vroucí vody. Necháme vyluhovat a poté pijeme 2x až 3x denně.

Slovník - maliníku

  • český název Ostružiník maliník - Maliník obecný
  • latinsky název Rubus idaeus
  • hlavní znaky listy zespodu stříbřitě šedé a ochlupené, maliny
  • rozšíření mírný pás severní polokoule
  • doba květu V-VII
  • délka života jedno až dvouletka
  • plod souplodí peckovic
  • půda s dostatkem humusu
  • ochrana není zvlášť chráněn

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7547 (vitejdoma.cz/zahradnik#6746)


Přidat komentář