Ocún jesenní - jedovatá rostlina

Ocún jesenní je silně jedovatá bylina obsahující prudce jedovatý alkaloid kolchicin. Ten má však léčivé účinky, a proto je ocún sbírán jako léčivá rostlina. Ovšem pro svou vysokou toxicitu je jeho užití vyhrazeno jen lékařům.

Názvy pro ocún jesenní

  • Latinský název: Colchicum autumnale
  • Lidové názvy: naháček, bacoun, sirotka, nahá ženská, holopanna, hadula

Klasifikace ocúnu jesenního

  • Říše: rostlina
  • Podříše: vyšší rostlina
  • Oddělení: krytosemenné
  • Třída: jednoděložné
  • Řád: liliotvaré
  • Čeleď: ocúnovité
  • Rod: ocún

Sbíraná část ocúnu jesenního

Semena, hlíza a květ.

Charakteristika ocúnu jesenního

Ocún jesenní je vytrvalá, 10 až 20 centimetrů vysoká podzimní bylina. Z hluboko uložené podzemní hlízy, vyrůstá na podzim růžovofialový květ.

Listy jsou přízemní

tmavě zelené, někdy až půl metru dlouhé, většinou však 20 až 30 centimetrů, vyrůstající na jaře. Obklopuje je semeník, který obsahuje velké množství černohnědých semen.

Plodem ocúnu jesenního je tobolka, která je po přezimování pod zemí vynesena silnou lodyhou nad zem, a tam dozrává.

Místa výskytu ocúnu jesenního

Ocún roste na světlých a vlhkým místech (louky, kolem cest, u potoků, světlé lesy aj.). V teplých nížinách vyhledává polostín a v horách slunná stanoviště.

Lidé ho však s oblibou pěstují i na svých zahradách, protože hlíza vykvete bez půdy i vody např. za oknem.

Význam a využití ocúnu jesenního

Ocún jesenní je silně jedovatá bylina obsahující prudce jedovatý alkaloid kolchicin. Ten má však léčivé účinky, a proto je ocún sbírán jako léčivá rostlina. Ovšem pro svou vysokou toxicitu je jeho užití vyhrazeno jen lékařům.

Otrava ocúnem jesenním

K otravě ocúnem může dojít při záměně jeho listů s listy česneku medvědího nebo při neopatrném použití v bylinkářství. Také je možná otrava skrz mléko koz či ovcí, které ocún jesenní zkonzumovaly.

Jelikož se jed ocúnu vstřebává pomalu

první příznaky se objevují 2 – 7 hodin po jeho konzumaci. Jedná se o potíže s polykáním, škrábání v krku, nevolnost, zvracení, průjem, střevní křeče a silné močení.

Pokud nedojde ke včasnému ošetření

(odvoz do nemocnice, živočišné uhlí, symptomatická léčba), pokračuje otrava ochrnutím, selháváním ledvin, otokem plic a v některých případech může dojít ke smrti.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7526 (vitejdoma.cz/zahradnik#5850)


Diskuze a zkušenosti

Oldřich Julina | 26.05.2012 22:42
jak na ocůn ocůn je sice pěkná rostlina a patří do přírody,ale u mně se přemnožil na louce která je určena ke spásání zvěří,a nevím jak se ho zbavit,nebo alespoň snížit výskyt.Prosím o radu.

Jan Ko | 30.12.2012 15:31
ocún sháním na získání kolchicinu z cibule a i ze semen na jaře,cibuli potřebuji ihned ocún sháním na získání kolchicinu z cibule a i ze semen na jaře,cibuli potřebuji ihned. volejte 775161659


Přidat komentář