Orchideje - Vanda coerulea pěstování

Vandu zaléváme opatrně, protože nesnáší přemokření. Před další zálivkou se radši prsty přesvědčíme, zda-li je povrch zeminy v květináči suchý. K zalévání se používá pouze měkká, odstátá voda pokojové teploty.

Orchideje - Vanda coerulea pěstování

Vanda coerulea patří mezi jednu z nejkrásnějších orchidejí, které můžeme pěstovat. Podmínky pro pěstování vandy coeruley jsou náročnější, ale po splnění všech požadavků vás rostlina potěší krásnými květy, které budou dlouho kvést. Vanda coerulea má svou domovinu převážně v tropické Asii, Indii, Číně a Filipínách. Rostlina má ráda světlo, ale ne přímé slunce. Vandě vyhovuje normální pokojová teplota kolem 20°C. V zimě by neměla teplota při pěstování rostliny klesnout pod 10°C.

Jak zalévat Vandu coeruleu?

Vandu zaléváme opatrně, protože nesnáší přemokření. Před další zálivkou se radši prsty přesvědčíme, zda-li je povrch zeminy v květináči suchý. K zalévání se používá pouze měkká, odstátá voda pokojové teploty. Pěstujeme-li rostlinu v zimě v chladnu, omezíme zálivku. Vanda coerulea má rádo vlhko, proto v letních parnech rostlinu jednou týdně orosíme. Vzdušná vlhkost by se měla pohybovat kolem 60%.

Orchideje - Vanda coerulea hnojení a substrát

Od března do září, 1x za 14 dní přihnojujeme speciálními tekutými hnojivy pro orchideje, které neobsahují vápno. Přesazujeme pouze tehdy, jestliže kořeny orchideje vyčnívají z květináče a zpomaluje se růst rostliny. Vanda coerulea se přesazuje přibližně po třech až čtyřech letech do nepříliš velkého květináče, který by však nebránil správnému růstu rostliny. Používáme speciální koupenou půdní směs pro orchideje.

Orchideje - Vanda coerulea množení

Vandu coeruleu rozmnožujeme dělením a vzdušnými kořeny.

Choroby orchidejí

Hnědé skvrny na listech

Jsou-li skvrny na orchideji tvrdé a suché, jedná se o popálení sluncem. Skvrny neodstraňujte, ale zajistěte před přímými slunečními paprsky přistínění. Jsou-li skvrny měkké, je to příznak houbové choroby. V tomto případě napadanou část rostliny ihned odstraňte.

Orchideje - Vanda coerulea - vodorovný nebo skloněný růst

Nejčastější příčinou je nedostatek světla, orchideje potřebují velice dobré osvětlení. Pokud však má orchidej dostatek světla a přesto je skleslá, možnou příčinou je nesprávná zálivka.

Orchideje - Vanda coerulea - plesnivý povlak na listech

Příčinou je padlí, které se může se šířit při častém mlžení listů za chladna, a také pokud je vypařování vody z listů omezené.

Orchideje - Vanda coerulea - žádné květy

Příčinou jsou nevhodné pěstební podmínky, ve kterém orchidej pěstujete. Tato příčina se zároveň také projevuje nezdravým růstem orchideje.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7590 (vitejdoma.cz/zahradnik#9211)


Diskuze a zkušenosti

Marcela Gurová | 07.02.2009 20:11
orchidej Vanda Koupila jsem si orchidej Vanda. Tato orchidej byla ve skleněné váze s košíčkem ve vodě. Přečetla jsem si způsob pěstování a tam, se píše, že se nesmí přemokřovat, tak nevím, jak postupovat dál. Čemu má člověk věřit? Byla dost drahá, tak bych o ni nechtěla přijít. Mám asi 20 orchidejí, ale nikdy jsem se nesetkala s tímto způsobem pěstování. Prosím o radu


Přidat komentář