Pelargónie - škůdci a choroby

Pelargónie a její choroby a škůdci. Pelargónie a šedá plíseň. Rzi pelargónií. Pelargónie a hniloba stonků. Mšice a pelargónie. Molice na pelargóniích. Bakteriální onemocnění pelargónií.

Pelargónie a její choroby a škůdci

Pelargónie jsou hojně používané balkónové rostliny, které bohužel trpí mnoha chorobami a škůdci. Pokud poznáme jakékoliv změny na rostlině, je nutné, abychom určili o jakou chorobu se jedná a pelargónii vhodně ošetřili.

Pelargónie a šedá plíseň

Pozorně sledujeme rostliny, kterým žloutnou listy. Jakmile zahlédneme našedlá místa na listech, musíme si uvědomit, že může jít o plíseň šedou, způsobenou vlhkostí a tím, že jsou rostliny na sebe namačkány. Když okamžitě odstraníte napadené listy a rostliny od sebe oddálíte, velmi brzy se zotaví. V opačném případě pelargónie uhyne a nakazí další. Pozor na přelévání!

Rzi pelargónií

Šedé skvrny na horní straně listů a okrouhlé skvrny na spodní straně jsou známkou výskytu rzi. Odstraníme všechny napadené listy a jestliže jste rez objevili včas, stačí další napadené listy odstranit ještě jednou nebo dvakrát a rostlina je zachráněna. V opačném případě rostlina uhyne.

Pelargónie a hniloba stonků

Jakmile stonek nebo jeho část začne černat, je patrně napaden hnilobou. Odřízněte zčernalou část stonku a přesvědčte se, zda není kořenový bal příliš vlhký. V případě, že ano, je třeba bal vysušit.

Mšice a pelargónie

Zabraňují rostlině v růstu. Požírají vrcholky stonků, listy se svinují a krabatí. Celá rostlina je lepkavá po sladké šťávě, kterou mšice vylučují. Mšice většinou najdeme na vrcholku, v místě, kde rostlina dorůstá a pod květními pupeny. Mšice buď smyjeme vodou pod vodovodním kohoutkem nebo použijeme chemické přípravky např. Pirimor.

Molice na pelargóniích

Škodí většinou ve skleníku. Nejlepší je použití některého insekticidního přípravku, například je vhodný přípravek APPLAUD.

Bakteriální onemocnění pelargónií

Velice špatně se rozpoznává. Listy nemocných rostlin žloutnou. Zkušení pěstitelé někdy nemoc rostlin rozpoznají. Rostliny mají nepatrné černé tečky na bázi listových řapíků a listy mají zčernalou žilnatinu, avšak rostlina často hyne, než se objeví jakékoliv příznaky. Pěstitelé si dávají pozor, aby nebezpečná choroba neohrozila jejich množárny. Jestliže vám některá pelargónie náhle uhyne bez nápadných vnějších příčin, dezinfikujte květináč a místo, kde jste ji pěstovali.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7622 (vitejdoma.cz/zahradnik#9666)


Přidat komentář