Podpůrný léčivý prostředek - Zelené listové saláty

Chlorofyl v zeleni listové patří chemicky do skupiny lipochromů. Pod tímto pojmem se rozumějí žlutá až oranžová rostlinná barviva, která se nacházejí například ve žluté paprice nebo v mrkvi.

Chlorofyl

Chlorofyl v zeleni listové patří chemicky do skupiny lipochromů. Pod tímto pojmem se rozumějí žlutá až oranžová rostlinná barviva, která se nacházejí například ve žluté paprice nebo v mrkvi.

Chlorofyly jsou sloučeniny hořčíku nezbytné pro fotosyntézu. Přes takzvané chloroplasty (vysoce rozvinuté systémy membrán) přijímají světelnou energii a mohou ji prostřednictvím určitých reakčních center v podobě elektrické energie předávat dál a ukládat.

Obsah látek

Chlorofyl, železo, sekundární rostlinné látky, hořčík, hořčiny jako intybin, karoten, vitaminy B1, B2, C, K, kyselina listová, niacin – vitamin B3, měď, vápník, sodík, draslík, zinek, mangan, selen.

Příznivé účinky na lidský organismus

 • Jsou nezbytným faktorem při tvorbě krve a vázání kyslíku v organismu (vysoký obsah chlorofylu, železa a hořčíku).
 • Obsažené hořčiny mají žlučopudný a močopudný účinek.
 • Stimulují trávící šťávy ze slinivky břišní, žlučníku a tenkého střeva a podporují zažívací funkce.
 • Čerstvé zelené listy dodávají buňkám a tkáním přes fotosyntézu vzácnou sluneční a světelnou energii a tím trvale podporují dýchání buněk a jejich látkovou výměnu v celém organismu, což představuje významný faktor pro zpomalení stárnutí v organismu.
 • Díky spolupůsobení životně důležitého chlorofylu a dříve uvedených vitálních látek podporují precizní funkce v mozku, nervovém, hormonálním a buněčném systému.

Zelený listový salát při nedostatku železa

Také při poruchách koncentrace, nedostatku železa a energie je čerstvý, biologický zelený listový salát prvotřídní potravinou a lékem. Protože působí proti překyselení tělesných šťáv, je tato vzácná listová zeleň ideálním výživovým faktorem při sklonu k typickým onemocněním látkové výměny, jako jsou např. artritida, artróza, onemocnění žaludku, jater, žlučníku, slinivky břišní a ledvin.

Vitamin K v zelených salátech

Vitamin K, obsažený v zelených listech, podporuje tvorbu různých fyziologických faktorů srážení krve. Mimo jiné může také řídit syntézu enzymu protrombinu a pravděpodobně i syntézu globulinu v játrech. Tím se stává tento vitamin nezbytný pro zamezení vnitřnímu a vnějšímu krvácení, které může vzniknout na základě těžkých zánětů nebo poranění.

Saláty při onemocnění střev

Také při chronických onemocněních tenkého a tlustého střeva jsou zelené listové saláty ideální léčivou potravou.

Co nám příroda dala

Biologicky pěstované zelené listy navíc podporují díky svému harmonizačnímu účinku pozitivní rozvoj charakteru člověka, posilují mírumilovnost, klid, harmonii a vyrovnanost. Příroda nám názorně ukazuje, jak mírumilovně, zdravě a vyrovnaně žijí zvířata, která se živí hlavně hodnotnými listy s obsahem chlorofylu (např. ovce, srny, zebry, krávy atd.), v nichž chybějí agresivní, dráždivé a kyselé látky.

Poživatelná pro všechny

Z těchto všech důvodů by měla tato zdraví podporující zelenina, bohatá na vitální látky, obsahující zelené rostlinné barvivo chlorofyl a nahromaděnou sluneční energii, zaujímat pevné místo v našem každodenním jídelníčku. Je optimálně stravitelná a po dostatečném rozkousání ji mohou konzumovat i lidé s trávícími potížemi.

 

 • Dobře stravitelné druhy:

  hlávkový salát, salát polníček, portulák, salát endivie, čekanka.

 • Další druhy:

  radicchio, čínské zelí, ledový salát, novita, batavia, romano a rukola.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7514 (vitejdoma.cz/zahradnik#5027)


Přidat komentář