Šípková růže

Velmi časté a známé je využití šípků (plodů růže šípkové). Sbírají se v září a říjnu. Musí být vyzrálé - jasně červené a tvrdé. Po prvních mrazech se již trhají pouze pro dekorační účely.

Růže šípková - Rosa canina

Z historie známe používání mnoha druhů růží, nejen růže šípkové – např. růže galská (Rosa gallica L.) nebo růže stolistá (Rosa centifolia L.). Ve starověkém Řecku a Římě byly růže populární nejen jako léčivé rostliny (používaly se květy , šípky, ale i kořeny a hálky). Růže byla symbolem krásy, mládí, zamilovanosti a mlčenlivosti. Růže byla zasvěcena bohyni Afroditě. Růžové květy byly součástí magických směsí na přivolání lásky.

Lidové názvy růže šípkové

Šípek, šipka, planá růže, psí růže, růže trnová, polní růžičky, růže trnková, šípina, šípinky.

Účinné látky růže šípkové

Šípky obsahují vitamín C, dále najdeme v růži šípkové karoteny, z nichž si organismus dokáže vyrobit vitamin A, dále některé z vitamínů B, vitamín P, K a kyselinu nikotinovou.

Sběr růže šípkové

Velmi časté a známé je využití šípků (plodů růže šípkové). Sbírají se v září a říjnu. Musí být vyzrálé - jasně červené a tvrdé. Po prvních mrazech se již trhají pouze pro dekorační účely. Suší se v tenkých vrstvách nejdříve na vzduchu a pak se dosouší umělým teplem do 50°C.

Použití

Šípkový čaj se užívá k celkovému posílení organismu a vzhledem k tomu, že působí i mírně močopudně, lze jej využít i při zánětlivých onemocněních močového ústrojí nebo při ledvinových či močových kaméncích.

Příprava šípkového čaje

Šípkový čaj připravíme tak, že necháme asi 10 g rozdrcených šípků vyluhovat 1 hodinu v 0,5 litru studené vody. Pak přivedeme šípky ve vodě k varu a necháme je luhovat další čtvrthodinu. Před pitím výluh scedíme. Je také možné nechat šípky luhovat přes noc ve studené vodě a před pitím ohřát na teplotu přibližně 80 °C. V žádném případě bychom šípky neměli dlouho vařit, protože pak dochází ke ztrátám vitaminu C.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7565 (vitejdoma.cz/zahradnik#6963)


Přidat komentář