Šplhavník Scindapsus - pěstování, hnojení, množení

K zalévání se používá pouze měkká, odstátá voda pokojové teploty. Pěstujeme-li rostlinu v zimě v chladnu, omezíme zálivku. Epipremnum má rádo vlhko, proto v letních parnech rostlinu jednou týdně orosíme. Vzdušná vlhkost by se měla pohybovat kolem 85%.

Šplhavník Scindapsus

Šplhavník pochází z tropických lesů Šalamounových ostrovů u Austrálie. Je to popínavá a velmi rychle rostoucí liána, která se opory pevně přidržuje vzdušnými kořeny. Šplhavníku vyhovuje takřka jakékoliv umístění, avšak rostlina by neměla být na přímém slunci. Spokojí se s místem v polostínu. Při nedostatku světla však může pestrost listů zmizet. Scindapsusu vyhovuje normální pokojová teplota kolem 20°C, maximum 25°C. V zimě by neměla teplota při pěstování šplhavníku klesnout pod 15°C.

Šplhavník Scindapsus - zalévání

Šplhavník zaléváme opatrně, protože nesnáší přemokření. Před další zálivkou se radši prsty přesvědčíme, zda-li je povrch zeminy v květináči suchý. K zalévání se používá pouze měkká, odstátá voda pokojové teploty. Pěstujeme-li rostlinu v zimě v chladnu, omezíme zálivku. Epipremnum má rádo vlhko, proto v letních parnech rostlinu jednou týdně orosíme. Vzdušná vlhkost by se měla pohybovat kolem 85%.

Šplhavník Scindapsus - hnojení a substrát

Od března do září, 1x za 14 dní přihnojujeme speciálními tekutými hnojivy pro pokojové rostliny, které neobsahují vápno. Protože epipremnum roste poměrně rychle, přesazuje se podle potřeby. Mladé rostliny přesazujeme každý rok, rostliny starší zhruba každé 2 až 3 roky. Vysazují se do širokých, ale nízkých květináčů. Pěstební substrát by měl obsahovat 2 díly drnovky, 1 díl listovky, 1 díl kompostové zeminy a 1 díl písku. Do zeminy je dobré přidat trochu dřevěného uhlí a antuky.

Šplhavník Scindapsus - množení

Epipremnum množíme vrcholovými stonkovými řízky odebranými pozdě na jaře, které jednoduše zakořeňují přímo ve vodě nebo přímo v substrátu.

Šplhavník Scindapsus - choroby

Hnědé okraje a pokroucené listy

Příčinou je umístění rostliny v chladnu a průvanu.

Zaschlé listy a hnědé špičky

V místnosti, kde se rostlina nachází je příliš suchý vzduch.

Šplhavník Scindapsus - škůdci

Svilušky, štítenky, červci a mšice.

Druhy - šplhavník Scindapsus

  • Epipremnum pinnuatum
  • Epipremnum pinnatum „Aureum”
  • Epipremnum picta

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7589 (vitejdoma.cz/zahradnik#9152)


Přidat komentář