Vánoční hvězda - pryšec

Pokud chcete, aby Vánoční hvězda zdobila váš interiér po celý rok, budete jí muset věnovat trochu více péče. Po odkvětu a odpadu listů rostlinu postavte na tmavší místo a zalévejte ji pouze mírně.

Vánoční hvězda a zbarvené listy

Listy hvězdy se začínají zabarvovat v období končícího podzimu a začínající zimy (doba, kdy se zkracují dny). V zimě rostlina také kvete a dosahuje největší krásy. Možná právě proto zkrášluje náš interiér právě o Vánocích.

Vánoční hvězda – poincézie

Vánoční hvězda (latinsky Euphorbia pulcherrima) neboli Poincézie má několik dalších názvů – říká se jí také Pryšec nádherný, Kristova koruna nebo Květ svaté noci.

Vánoční hvězda a správný nákup

Při nákupu Vánoční hvězdy se ujistěte, zda jsou listy sytě zbarvené a zda mezi nimi najdete poupata. Již rozkvetlá či odkvetlá Vánoční hvězda totiž brzy uvadá, listy opadají a o Vánocích se tak červených okrasných listů nedočkáte. Pozor dejte také při převozu rostliny z obchodu domů, aby neomrzla. Pro jistotu si ji nechejte zabalit.

Vánoční hvězda – Vánoce

Květinu pěstujte na světlém místě v běžné pokojové teplotě. Zálivka by měla být střední, tedy aby substrát nebyl nikdy suchý ani mokrý, dobré je udržovat stálou vlhkost. Můžete ji občas orosit a na jaře přidat hnojivo.

Vánoční hvězda – pěstování vánoční hvězdy

Pokud chcete, aby Vánoční hvězda zdobila váš interiér po celý rok, budete jí muset věnovat trochu více péče. Po odkvětu a odpadu listů rostlinu postavte na tmavší místo a zalévejte ji pouze mírně. V březnu výhony zkraťte asi na deset centimetrů – tím začnou růst výhony nové. Po prořezání je dobré rostlinu přesadit a znovu omezit zálivku.

Vánoční hvězda - tvorba barvy

Vánoční hvězda se začíná zabarvovat během zkracujících se dnů. Vy ji však můžete tuto iluzi uměle vytvořit. Od konce září rostlině ponechávejte maximálně 10 hodin denního světla a po zbytek dne je zatemněte. O Vánocích se dočkáte přímo předpisového zbarvení.

Vánoční hvězda - množení

Při prořezávání rostliny můžete nechat oddělenou část zakořenit ve sklenici s vodou a získat tak novou rostlinku. Nové rostlinky sázejte do květináčů se směsí listovky, drnovky, pařeništní zeminy a písku.

Vánoční hvězda a její jedovatost

Při poranění z rostliny vytéká mléčná šťáva – latex. Ta je mírně jedovatá, proto se vyhýbejte kontaktu s vodou z rostliny (např. při řízkování), mohla by vaši pokožku podráždit.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7607 (vitejdoma.cz/zahradnik#9502)


Přidat komentář