Minizahrádka - postup a údržba

Minizahrádka - kamenné koryto. V jakém období je nejlepší miniskalku zakládat. Jaké rostliny jsou vhodné na minizahrádku. Údržba minizahrádky. Jak postupovat při zakládání minizahrádky. Užitečné rady k zakládání minizahrádky.

Minizahrádka - kamenné koryto

Máte k dispozici kamenné koryto, jež bývalo kdysi součástí každého chléva? Potom využijte skvělou příležitost a vytvořte si z něj půvabnou minizahrádku. Nemáte-li starý žlab, můžete použít i nový z umělého kamene. Postačí i miska z kameniny.

V jakém období je nejlepší miniskalku zakládat

Miniskalku pak můžete zakládat od jara až do podzimu. Většina rostlin se totiž prodává v kontejnerech, takže je lze vysazovat kdykoli s výjimkou zimy.

Jaké rostliny jsou vhodné na minizahrádku

Při jejich výběru však raději volte rostliny s nižším vzrůstem. Ideální jsou zakrslé jehličnany a jiné druhy, kterým nevadí omezený objem substrátu mezi kameny. Vřesovištní druhy raději vynechejte - jsou náročné nejen na půdu s vysokým obsahem rašeliny, ale především na vláhu.

Údržba minizahrádky

Pouze v horkých dnech je nutná častá zálivka, protože malý objem substrátu rychle vysychá. Nutné není ani přihnojování - většina rostlin se spokojí s chudou půdou podobně jako ve volné přírodě. Na zimu ale některé citlivější druhy raději přikryjte chvojím.

Jak postupovat při zakládání minizahrádky

  • Nejprve vyvrtejte do dna žlabu otvory, které budou odvádět nadbytečnou vodu. Otvory vrtejte raději větší (1,5 cm) a překryjte je kaménky.
  • Důležitá je drenáž, která bude odvádět nadbytečnou vodu.
  • Na dno koryta nasypte ne příliš jemnou kamennou drť ve vrstvě silné asi 5 cm.
  • Následuje vrstva substrátu. Použijte spíše hlinitou zeminu než na živiny bohatý kompost. Většina skalniček totiž vyžaduje chudou zem.
  • Ploché kameny skládejte vždy do jedné roviny a pod stejným úhlem. Zároveň mezi ně vysaďte rostliny a následně spáry důkladně prosypte zeminou.

Užitečné rady k zakládání minizahrádky

  • Vrstva štěrku na dně koryta se může po čase zanést substrátem a drenáž ztratí svou funkci. Tomu předejdete, pokud na vrstvu štěrku rozprostřete pruh netkané textilie, která se používá k nakrývání zeleniny.
  • Nepoužívejte příliš lehkou půdu, ale spíše těžší. Přídavek jílu zvýší vododržnost substrátu, což oceníte hlavně v horkých letních dnech.
  • Co se kamene týče, použít můžete prakticky jakýkoli. Vždy ale volte materiál stejného druhu či vzhledu. Lépe vypadá kámen porostlý řasami a lišejníky než materiál čerstvě nalámaný v lomu.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7647 (vitejdoma.cz/zahradnik#9106)


Přidat komentář