Narcis

Do květináče vysazujeme několik cibulí blízko sebe a z hlíny (mohou ale být zasazeny i ve štěrku) necháme vyčnívat jen krčky. Když se objeví poupata, přeneseme květináče do osvětlené místnosti, nikoliv však na přímé slunce.

Narcis

Narcis je víceletá bylina vysoká 8 až 60 cm, přezimující podzemními cibulemi. Listy narcisů jsou úzce řemenovité, květní stoly duté, nesou obvykle jeden květ, někdy i více. Květ je tvořen okvětím s pakorunkou, jejíž délka i zbarvení se liší dle odrůdy. V současnosti existuje okolo 10.000 odrůd.

Výskyt rostliny

Nejlépe se narcisům daří v půdách lehkých, propustných, výživných, slabě zásaditých až neutrálních, mírně vlhkých, stanoviště by mělo být slunné nebo jen slabě přistíněné. Cibule se sází na podzim do zahrady v době, kdy se teplota pohybuje okolo 5 °C, do hloubky 10 až 12 cm. Po odkvětu a po odumření listů je dobré cibule vyrýpnout ze země a skladovat je za pokojové teploty v suché rašelině až do podzimu, kdy se zasadí do volné půdy. Z takto ošetřených cibulí pak v dalším roce vyrostou rostliny s větším množstvím květů.

Jak pěstovat rostliny

Do květináče vysazujeme několik cibulí blízko sebe a z hlíny (mohou ale být zasazeny i ve štěrku) necháme vyčnívat jen krčky. Když se objeví poupata, přeneseme květináče do osvětlené místnosti, nikoliv však na přímé slunce. V tomto období vyžadují také přiměřenou, vyrovnanou teplotu vzduchu okolo 15 °C a stále vlhkou půdu, nesmíme je však přelít. Hnojení by mělo být pravidelné.

Vypěstování narcisů

Rychlené narcisy si můžeme vypěstovat sami. K rychlení vybíráme větší cibulky a hlízky, které mají dostatek zásobních látek. Zasadíme je mělce do květináče, truhlíku nebo přímo do ozdobné nádoby nejlépe do písčité půdy. Velké cibulky po jedné do květináče, menší po třech až pěti. Podle druhu buď umístíme do světlé chladné nebo středně teplé místnosti. Rostlinám postupně zvyšujeme teplotu. Nedostatek světla, vyšší teplota a suchý vzduch zapříčiňují vytahování do výšky a deformování květů nebo dokonce usychání poupat. Aby nevykvetly dříve, přeneseme je z chladného místa do bytu nejlépe týden až tři před svátky.

 • Pozor

  Celá rostlina, zejména však cibule, obsahuje jedovaté alkaloidy (např. narcisin a tazetin). Otrava se projevuje silným zvracením a průjmem.

Typy narcisů

 1. Trubkovité narcisy: Jeden květ na stvolu, trubka je stejně dlouhá nebo delší než okvětní lístky, výška rostliny 15 až 45 centimetrů.
 2. Velkokorunné narcisy: Jeden květ na stvolu, pakorunka je delší než 1/3 délky okvětních lístků, výška rostliny 30 až 60 centimetrů.
 3. Malokorunné narcisy: Jeden květ na stvolu, pakorunka menší než 1/3 délky okvětních lístků, výška rostliny 30 až 45 centimetrů.
 4. Plnokvěté narcisy: Jeden až více květů na stvolu, více než jeden kruh okvětních lístků, výška rostliny 15 až 45 centimetrů.
 5. Triandrus hybridy: 1 až 6 květů na stvolu, okvětní lístky jsou obvykle nazad zahnuté, výška rostliny 15 až 45 centimetrů.
 6. Cyclamineus hybridy: Jeden květ na stvolu, okvětní lístky ohnuté nazpět, květy s dlouhou trubkou, výška rostliny 15 až 30 centimetrů.
 7. Jonquilla hybridy: 1 až 3 zlatožluté květy na stvolu, pakorunka je menší než okvětní lístky, výška rostliny 15 až 30 centimetrů.
 8. Tazetta hybridy: 4 až 20 květů na zploštělém stvolu, malé květy s krátkou pakorunkou, okvětní lístky okrouhlé, výška rostliny 15 až 45 centimetrů.
 9. Poeticus narcisy: Jeden plochý květ s krátkou pakorunkou na stvolu, bílé okvětní lístky, pakorunka zřasená s červeným okrajem, výška rostliny 30 až 45 centimetrů.
 10. Přírodní druhy: Botanické druhy narcisů, výška rostlin do 30 centimetrů.
 11. Narcisy s rozštěpenou pakorunkou: Jeden květ na stvolu, pakorunka je rozštěpená nejméně do 1/3 délky, výška rostliny 30 až 45 centimetrů.
 12. Ostatní narcisy: Odrůdy, které nelze zařadit do žádné z předchozích skupin.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7643 (vitejdoma.cz/zahradnik#8964)


Přidat komentář