Odstranění plevele v zahradě

Než je vytrhnete, plni hněvu proti přírodě, udělejte si čas a prohlédněte si tyto své „nepřátele” novým pohledem. Hrozí vám nebezpečí, že budete překvapeni krásou některých z nich a začnete si klást otázku, kde je vlastně hranice mezi „květinami”.

Doporučujeme:

Zahradní technika nákup online - Gardentech, s.r.o. nabízí zahradní techniku pro profesionály i chalupáře. V jejich sortimentu jsou travní sekačky a traktory, vyžínače a křovinořezy, drtiče a provzdušňovače, elektrocentrály a čerpadla, motorové pily, lodní motory, sněžné frézy i samotné motory.

Jak odstranit plevel

Kdo z nás by neztratil odvahu při podívané, která se naskytne při návratu z dovolené: plevel se zmocnil vlády na záhoncích (i když byly před odjezdem pečlivě upraveny), záhony zeleniny zmizely pod pěkným rozkvetlým kobercem všech možných vetřelců a uprostřed trávníku se tyčí dvoumetrový bodlák, který se vám vysmívá do tváře? Znechuceni úporností tohoto „moru” se buď vzdáme, nebo mu vyhlásíme válku s použitím těžkých kalibrů. Jistě, pletí je málokdy radostná procházka, ale snažme se přece jen dívat na věci trochu pozitivněji, nebo chcete-li - s jistou dávkou filozofie.

Plevel zblízka

Není obdivuhodné sledovat, s jakou rychlostí se tyto drobné rostlinky dokážou rozvíjet, a to bez jakékoli péče, a postarají se samy o sebe v prostředí často více než nepřátelském? Podívali jste se již někdy na některé tyto „plevely” zblízka? Než je vytrhnete, plni hněvu proti přírodě, udělejte si čas a prohlédněte si tyto své „nepřátele” novým pohledem. Hrozí vám nebezpečí, že budete překvapeni krásou některých z nich a začnete si klást otázku, kde je vlastně hranice mezi „květinami” a „plevelem”... Po těchto drobných úvahách zde máte několik rad, jak lépe ochráníte své zájmy.

Mulčování po pletí plevele

Zvykněte si pravidelně po každém pletí půdu namulčovat. Tak bude mít plevel obtíže, aby tuto ochrannou vrstvu překonal, a rostliny budou vděčné za přísun humusu, který jim navíc udržuje „nohy” v chládku.

Plastová fólie - plevele

Pro milovníky ploch vysypaných oblázky (velmi krásných v kombinaci s travinami) jeden malý trik, jak se vyhnout dřině s jejich pletím. Položte pod oblázky plastovou fólii a plevel se nedokáže uchytit. Tentýž postup můžete užít téměř pro všechny druhy kultur, ale v tom případě dávejte přednost zahradnické plsti, jež dovolí průchod vodě a vzduchu, ale nikoli semenům plevele. Postačí ji zakrýt tenkou vrstvou oblázků, kůry apod., abychom na ni zapomněli.

Zelené hnojivo

Pletí v zelinářské zahrádce omezíme, když mezi řádky zeleniny rozsypeme zelené hnojivo. Zelinářská zahrádka bude několik měsíců bezvadná a navíc, vyberete-li zelené hnojivo mezi luskovinami (například hrášek), obohatí půdu dusíkem. Jelikož jde o zelené hnojivo, nebojte se na ně šlapat - nebude tudíž bránit v přístupu k pěstovaným rostlinám. Jakmile zelené hnojivo doroste výšky 15 až 20 cm, požněte je a nechejte nať na zemi místo mulče.

Usnandnění vytrhávání plevele

Aby se plevel dal v suchém období snadněji vytrhávat, nezapomeňte jej předchozí večer dobře zalít. Nechejte půdu během noci nasáknout vlhkostí a ráno se plevel bude vytahovat skoro sám.

Elektrickou sekačku na plevel

Pokud je zelinářská zahrádka zamořena plevelem, jako je svlačec, přeslička nebo divoký šťovík, nepoužívejte zde elektrickou nebo motorovou sekačku. Její čepele promění pahýly kořínků na početné řízky, které se jen těší na to, jak se zakoření.

Rozlišení ušlechtilé rostliny a plevele

Naučte se rozlišovat mezi ušlechtilými rostlinkami a plevelem, už když vystrčí ze země první výhonky (na sáčcích se semeny jsou často kresbičky ukazující, jak má výhonek vypadat). Tím se vyhnete tomu, že budete přepichovat pěkné malé nežádoucí rostlinky, což se stává mnohem častěji, než si myslíme. Je to rada zejména pro začátečníky.

Pampelišky do salátu nebo plevel

Jak je život někdy podivný! Všichni se honí, aby vytrhali pampelišky, které se odvážily vystrčit na trávnících a záhoncích květin hlavu..., a vysadí si je do zelinářské zahrady, aby si jimi zpestřili salát... Nebylo by chytřejší sníst ty, které vyrostly na místech, jež jim nebyla určena, než je s opovržením vyhazovat na kompost? Jestliže vyryjete mladé pampelišky pomocí kulatého dlátka a potom je v kbelíku naplněném rašelinou a hrabankou uložíte do tmy, aby zbělely, budou stejně lahodné jako ty, které byly úmyslně vypěstovány, a navíc jste provedli účinné pletí.

Kopřivy jako hnojivo

Další plevel, který je-li správně použit se může ukázat jako velmi užitečný, jsou kopřivy. Proměňte tento agresivní „mor” na kopřivový výluh, který je výborným hnojivem, velmi bohatým na železo, a účinným insekticidem proti mšicím a roztočům.

Recept na kopřivové hnojivo

Požněte červnové a srpnové kopřivy a dejte přitom pozor, aby už neutvořily semena - jinak jim pomůžete se rozmnožit. Posekejte je na hrubo a nechejte vyluhovat kolem 1 kg kopřiv v 10 litrech vody v nádobě umístěné na slunci. V těchto podmínkách bude směs velmi rychle kvasit, což poznáte podle silného zápachu, který se přitom bude uvolňovat.

Poměr při hnojení

Pozor! K použití výluhu na zalévání mladých rostlin je třeba ho zředit v poměru jedna ku dvaceti a na rosení větví a listí dokonce v poměru jedna ku padesáti, abyste je nepopálili!

Nenechávejte hromádky vypletého plevele na zemi!

Nenechávejte hromádky vypletého plevele na zemi v naději, že uschne a zahyne. Stačí jeden malý nečekaný deštík a tyhle nežádoucí byliny ožijí a znovu s nepředstavitelnou energií zakoření. Pokud jde o plevel, který rozkvetl, existuje jediné řešení - spálit ho. To je jediný způsob, jak zabránit tomu, aby ptáci a vítr neroznesli jeho semena po celém okolí.

Systematicky vytrhávejte veškerý plevel, který se připravuje rozkvést. Toto malé každodenní gesto vám dovolí později odložit generální úklid a uchrání vás od dlouhých hodin pletí.

Pletí po mrazíku

Využijte dnů, kdy nastane silnější ranní mrazík, k rychlému úklidu zahrady. Pomocí motyky snadno a rychle odstraníme plevel, aniž se musíme dotknout půdy.

Herbicidy a plevel

Než sáhnete po nějakém herbicidu, když se vám začne na jaře zelenat štěrkovaný chodník, nejdřív si pozorně prohlédněte všechny rostlinky, které tam vyrůstají. Budete možná příjemně překvapeni, když objevíte mladý proskurník, topolovku, šantu, heřmánek, kakost trvalý atd., které nalézají na štěrku ideální terén k rozsemenění? Krátce řečeno, máte tady na dosah ruky opravdovou malou školku ! Stačí je přepíchat do záhonků nebo je věnovat sousedovi. Velký úklid za pomoci herbicidu se uskuteční až potom.

Doporučujeme:

Zahradní technika nákup online - Gardentech, s.r.o. nabízí zahradní techniku pro profesionály i chalupáře. V jejich sortimentu jsou travní sekačky a traktory, vyžínače a křovinořezy, drtiče a provzdušňovače, elektrocentrály a čerpadla, motorové pily, lodní motory, sněžné frézy i samotné motory.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7645 (vitejdoma.cz/zahradnik#9010)


Diskuze a zkušenosti

pakostová helena | 20.05.2012 16:25
jméno plevele Ví někdo název plevele dle mého popisu ?Zelená bylina žlutě e kvetě , listy jako drobný břečťan či jahodník a když je starší má dlouhé až dřevnaté kořeny a je hodně úporný. Hledala jsem obrázek foto a nenašla žádný, hodně se rozvětvuje. Děkuji Pakostová


Přidat komentář