Okružní pily - výběr a druhy

Na trhu s nářadím se nám nabízí široký sortiment nejrůznějších druhů pil. Při kutilských pracích často řešíme jaký typ pily vybrat a podle čeho se orientovat při výběru. Pojďme si toto téma přiblížit.

Doporučujeme:

  • Prodej zahradní techniky - e-shop Gronych - Navštivte e-shop s širokým výběrem zahradní techniky všeho druhu. Bohatý sortiment sekaček na trávu, křovinořezů, trávních a zahradních traktorů a drobného nářadí od renomovaných firem.

Nářadí

Veškeré nářadí na našem trhu lze rozčlenit do dvou základních tříd, a to na profi a hobby.

  • Profi – tuto třídu využívají profesionálové, tedy osoby, které dané nářadí používají každodenně a práci s nářadím mají ve většině případů jako svou obživu.
  • Hobby - je hojně vyhledáváno kutily, kteří nářadí využívají jen občas pro běžnou kutilskou činnost v zahradě, dílně či doma.

Druhy pil na trhu s nářadím

Aby se** pila** stala vaším dobrým a účinným pomocníkem, je třeba si pro konkrétní činnost vybrat tu správnou pilu. Řetězové pily využijete** ** při práci se dřevem, tedy při kácení stromů nebo ořezávaní kmenů. Díky přímočarým pilám můžete vykouzlit libovolné tvary a křivky, a to jak z masivního dřeva, tak z dřevených desek, ocelových plechů, hliníkových materiálů a umělých hmot. Lupínkové pily mají v oblibě zejména modeláři, jelikož dokážou provádět přesné a jemné řezy. Pily ocasky nacházejí uplatnění při snadném řezání či prořezávání, můžete je použít na dřevěné, ocelové a plastové materiály. Pokosovými pilami jste schopni lehce provést šikmé a zároveň přesné řezy, převážně se využívají pro úpravu dřeva. Pásové pily jsou umístěny na pracovním stole, který lze dle potřeby naklánět. Tyto pily slouží k přeřezávání dřevěných, kovových či jiných materiálů. Okružní (kotoučové) pily jsou vhodné při dlouhých řezech dřeva, kovů a dalších materiálů. Pojďme se nyní blíže podívat na tento typ pil.

Okružní pily

Okružní pily jsou tvořeny ozubeným kovovým kotoučem, ten umožňuje řezání a je uváděn v činnost poháněcím mechanismem. Okružní pily jsou na náš trh dodávaný ve dvou variantách, a to jako ruční nebo stolní zařízení.

Ruční okružní pily

Ruční okružní pila se lidově označuje jako mafl. Je velmi vděčným pomocníkem při dlouhých podélných řezech. Její kotouč je možno nastavit do přesného úhlu, takže se uplatní i při kosých řezech. V hobby provedení má tento druh pily plastový kryt kotouče a vyznačuje se malým rozměrem i hmotností (cca 2,5 kg). Profi třída může mít až dvojnásobnou hmotnost a kryt kotouče je tvořen hliníkovým materiálem. Vyšší třídy vám dále nabízí komfort v podobě regulátoru otáček, mechanismu zabezpečujícího tepelnou ochranu proti přetížení a možnosti aretace při výměně kotouče.

Stolní okružní pily

Stolní okružní pila je také běžně známa pod názvem cirkulárka. Své uplatnění nachází při složitějších a větších truhlářských prácích. Výhodou je možnost nastavit si výšku kotouče, vyšší třídy pak dokážou řezat i na pokos.

Jaká kritéria zohledňovat při výběru okružní pily?

Kritéria při výběru pily:

  • Využití – jedná se o základní prvek při výběru, dle něj hledáme pilu s konkrétními vlastnostmi a dovednostmi.
  • Motor – silnější výkon motoru napomáhá k udržování otáček a tím i k plynulejšímu a snadnějšímu řezání. U okružních pil by měl výkon dosahovat více než  1200 W.
  • Hmotnost – nižší hmotnost vám umožní snadnější manipulaci s celým zařízením.
  • Kotouč – kotouče s větším počtem zubů vytvářejí dokonalejší řez, na druhou stranu kotouče s menším počtem zubů urychlují samotné řezání.

Práce vhodné pro použití okružní pily

Pokud se chystáte na pokládání dřevěných podlah, stavbu zahradního domku či domku pro děti, realizaci půdních vestaveb, úpravu střešních prken, seřezávání nových dveří, apod. zvolte právě tento typ pily a sami uvidíte, jak vám práce půjde od ruky.

Doporučujeme:

  • Prodej zahradní techniky - e-shop Gronych - Navštivte e-shop s širokým výběrem zahradní techniky všeho druhu. Bohatý sortiment sekaček na trávu, křovinořezů, trávních a zahradních traktorů a drobného nářadí od renomovaných firem.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7674 (vitejdoma.cz/zahradnik#9802)


Přidat komentář