Ovocné ploty v zahradě

Ovocné ploty v zahradě - jaké mají tyto stěny přednosti. Odrůdy vhodné pro ovocné ploty. Vhodné podnože a jejich výsadba. Tvarování ovocných plotů. Řez ovocných dřevin. Ovocné ploty a vhodné druhy ovocných stromů.

Prodej rostlin

  • Prodej rostlin online - Nejširší sortiment rostlin, pro Vaší okrasnou zahradu. Ovocné stromky, jahodníky, živý plot, okrasné trávy, růže, hnojiva aj.

  • Umělé květiny online - Naleznete zde ucelenou nabídku krásných Bonsají, umělých květin, od těch nejdrobnějších květů až po vzrostlé stromy a keře. Velké množství řezaných květů a kytic.

Ovocné ploty v zahradě - jaké mají tyto stěny přednosti

S pomocí ovocné stěny lze poměrně dobře skloubit optickou ochranu soukromí vaší zahrady a užitek z úrody ovoce. Kromě toho je také takový „ovocný sad” nenáročný na prostor, protože větve se vyvíjejí jen na dvě strany. Tato forma úpravy ovocných stromů je vhodná zejména pro úzké zahrady v řadové zástavbě nebo pro malé zahrádky.

Ovocné ploty a vhodné druhy ovocných stromů

Díky poloze u plotu dostávají plody dozrávající na ovocné stěně také dostatek slunečního světla a výborně se vybarvují. Nejvhodnější pro pěstování ve tvaru ovocné stěny jsou jabloně a hrušně, zejména odrůdy s kratším plodným obrostem.

Odrůdy vhodné pro ovocné ploty

Jabloně

Discovery, James Grieve, Šampion, Golden Delicious, Lord Lambourne, Aneta, Melodie, Gold Spur, Otava, Rosana, Svatava, Topaz, Idaret, Ontario

Hrušně

Clappova, Wiliamsova čáslavka, Lucasova, Konference, Madame Verté, Grosdemange, Diana, Dicolor, Pařížanka

Vhodné podnože a jejich výsadba

  1. Sázíme jednoleté očkovance - špičáky - nebo dvouleté stromky. Stromky s vypěstovanými korunkami orientujeme při výsadbě tak, aby byly dva protistojné, dobře vyvinuté výhonky ve směru řady.
  2. Na velmi dobrých půdách a u vzrůstnějších odrůd by měli mít stromky slabě rostoucí podnož M 9, J-TE-F, J-TE-G, kdouloň a jiné, na méně úrodných půdách a u slaběji vzrůstných odrůd středně rostoucí podnož M 26, M 4 a MM 106.
  3. Pokud jsou stromky naštěpované na vhodných podnožích, dodržíme odstupy asi 2,0 - 2,5 metru.
  4. Oporou pro stromky je dřevěná nebo drátěná nosná konstrukce. Na drátěnky jsou nejlepší železné trubky zabetonované do hloubky 50 - 60 centimetrů a pozinkovaný drát o síle 2,5-3 milimetru.

Tvarování ovocných plotů

Při tomto způsobu pěstování nejsou postranní výhonky uspořádány kolem středního výhonku nebo kmene, ale jsou od něj pouze napravo a nalevo, tedy v rovině. Silnější výhonky tvarujeme jen na dvou stranách. Tyto boční větve vedeme v tupém úhlu ke kmeni nebo vodorovně. Už při výsadbě je nutné upevňovat oba nejnižší výhonky na nejspodnější drát a střední výhonek zkrátíme na pupen nacházející se asi 50 cm nad nimi. Zpočátku bychom měli tyto výhonky směřovat mírně šikmo nahoru, protože jinak by byly proti střednímu výhonku z hlediska růstu příliš znevýhodněné. Až v létě je vyvažujeme více vodorovně na nejspodnější drát.

Řez ovocných dřevin - ovocné ploty v zahradě

Řez je poměrně jednoduchý. Po výsadbovém řezu silně raší nejvyšší pupen. Také z pupenů nacházejících se těsně pod ním vznikají letorosty, z nichž dva nejvhodnější opět vedeme na obě strany podél napínací drátu. Následující jaro řežeme opět jen střed 50 centimetrů nad druhou sérií větví, aby mohly vznikat další boční větve. Nejšikmější výhonky, které vyrůstají na kmeni mezi bočními větvemi, ty vyvazujeme v létě do vodorovné polohy. Při tvarování ovocné stěny dbáme na to, aby spodní boční větve byly vždy delší než vět následujícího poschodí. Ovocná stěna by neměla být vyšší než 2,2 - 2,5 metru. Malá zahrada působí opticky větším dojmem, když stěna zůstane nižší - přibližně 1,8 - 2,0 metru.

Prodej rostlin

  • Prodej rostlin online - Nejširší sortiment rostlin, pro Vaší okrasnou zahradu. Ovocné stromky, jahodníky, živý plot, okrasné trávy, růže, hnojiva aj.

  • Umělé květiny online - Naleznete zde ucelenou nabídku krásných Bonsají, umělých květin, od těch nejdrobnějších květů až po vzrostlé stromy a keře. Velké množství řezaných květů a kytic.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7633 (vitejdoma.cz/zahradnik#8799)


Diskuze a zkušenosti

Dorotík | 29.10.2008 14:29
Poraďte Prosím, porďte mi, kde získat nějakou podrobnou literatůru, která se podrobně zabývá ovocnými ploty v zahradě od A do Z. Děkuji


Přidat komentář