Střešní zahrada

Střešní zahrada může být uspořádána ve formálním stylu nebo ji lze vytvořit jakoby náhodně a přirozeně: kontejnery vypadají že tam samovolně vyrostly. Rozmístěte je tak, aby vznikla i stinná místa pro pěstování některých stínomilných rostlin.

Doporučujeme :

 • Tesařství Vlk Písek - tesařství se zabývá především montáží krovů, vazníků, dřevostaveb. Tesařské pokrývačské práce. Pan Vlk také staví pergoly, zahradní domky, přístřešky a garáže.

Střešní zahrada

Pokud máte příležitost přeměnit střechu na střešní zahradu, využijte ji! Poskytne vám v každém případě možnost vytvořit něco zcela zvláštního, i když půjde jen o jediné místo, které máte k dispozici pro pěstování, nebo o alternativu k běžné zahradě. Na rozdíl od balkonů, které bývají malé a dosti stíněné zdmi domu a balustrádami, poskytuje střešní zahrada zpravidla dostatek místa, aby se vaše představivost mohla rozletět. I zde budou jistě určitá omezení. Hlavním problémem je pevnost střechy a její schopnost unést mimořádné zatížení. O přijatelném rozsahu zahrady na střeše se můžete poradit s kvalifikovaným odborníkem.

Střešní zahrada - podmínky k vytvoření zahrady na střeše

Podmínky na střeše představují pro budoucího zahradníka řadu problémů. Často zde dochází k velkým teplotním rozdílům a určité problémy může působí i vítr, pokud prostor není dostatečně chráněn větrolamem nebo okolními budovami.

 • Tam, kde by rostliny trpěly účinky větru, je důležité vytvořit větrolam, použít velké, odolné rostliny nebo speciální ochrannou zástěnu.
 • Pokud je místo chráněno před větrem bude teplo vyzařující z budovy zvyšovat teplotu na střeše, a proto zde bude možné pěstovat choulostivější rostliny než v běžné zahradě.
 • Dodávané teplo také prodlouží vegetační sezónu, takže se zde vyplatí pěstovat i některé druhy zeleniny.
 • Při slunečném počasí však nedostatek stínu může vést k extrémně vysokým teplotám a povrch střechy, zejména pokud je tmavě zbarven nebo z asfaltu, může být nepřijatelně horký.
 • Prkenná podlaha nebo kvalitní rákosová rohož zpříjemní povrch střechy pro chůzi a zlepší i její vzhled.

Vytvoření střešní zahrady

Střešní zahrada může být uspořádána ve formálním stylu nebo ji lze vytvořit jakoby náhodně a přirozeně: kontejnery vypadají že tam samovolně vyrostly. Rozmístěte je tak, aby vznikla i stinná místa pro pěstování některých stínomilných rostlin. Pokud je střecha dostatečně pevná, můžete na ni postavit na mírně stíněnén místě i malé jezírko z poloviny sudu. Při plánování, které rostliny chcete pěstovat a kde je umístit, si ponechte nějaké místo pro posezení, abyste mohli v klidu obdivovat výsledky svého úsilí. Nezapomeňte ani na rozhled po okolí, který bývá zpravidla nejlepší právě ze střechy, a proto přizpůsobte výsadby tak, aby vám tento rozhled nezakryly.

Střešní zahrada - volba nádob na střešní zahradu

Stejně jako v případě balkonů budete pravděpodobně nuceni omezit hmotnost použitých nádob a substrátu, aby nedošlo k přetížení střechy. K dispozici je celá řada kvalitních, atraktivních a přitom zároveň lehkých nádob, takže váš výběr nebude příliš omezen.

Střešní zahrada - výběr rostlin

I Když máte před sebou zcela prázdnou střešní plochu, může se vám jevit jako příliš náročné naplánovat (a také zaplatit) celou zahradu najednou. Nádoby lze však naštěstí osazovat po celý rok, takže si i tento úkol můžete rozložit na několik měsíců nebo dokonce roků.

Možná bude pro vás snažší soustředit se nejprve na jeden kout a odtud pak pokračovat na základě získaných zkušeností.

 • V prvním roce oživí květináče a truhlíky především letničky.
 • Později však bude i pravděpodobně optimální pěstovat kombinaci sezónních druhů společně s keři a dalšími vytrvalejšími rostlinami.
 • Např. zakrslá konifera bude vypadat dobře po celý rok a může sloužit jako pozadí i opora pro červeně kvetoucí lichořeřišnici (Tropaeolum speciosum).
 • Pod tyto rostliny nasázejte narcisy, které na jaře vykvetou jako zlatý koberec; získáte tak seskupení zajímavé po celý rok.
 • Vybírat lze z celé řady vhodných keřů, které jsou působivé po delší období, např. Lonicera fragrantissima, Weigela 'Bristol Ruby', zakrslé azalky a Pieris 'Forest Fláme'. Tyto rostliny se také snadněji udržují.
 • Při troše experimentování zjistíte, že v nádobách může být úspěšně pěstováno mnoho různých rostlin. Pokud jste na pochybách ohledně vhodnosti určité rostliny, vždy se vyplatí to zkusit.
 • Pamatujte však na to, chcete-li dosáhnout co nejlepších výsledků, že je nutné pravidelně zalévat, hnojit a odstraňovat odkvetlé květy, v některých případech i prořezávat.

Střešní zahradu ozdobte listovím

Listoví je významným prvkem střešní zahrady. Výhodou rostlin s atraktivními listy nebo lodyhami je, že vypadají pěkně po většinu roku a ne pouze v době květu. Vyberte si rostliny s listy různé velikosti, tvaru a textury. Četné opadavé stromy a keře, jako ruj (Cotinus), mnohé japonské javory (včetně Acer palmatum 'Dissectum Atropurpureum') a Fothergilla, mají krásné podzimní barvy nebo atraktivní bobule, které zdobí zahradu po delší dobu.

Střešní zahrada - stálezelené rostliny

Pokud není vaše střešní zahrada využívána jen na jaře a v létě, jsou důležité i stálezelené rostliny. To však neznamená, že si máte vypěstovat fádní tmavozelenou koniferovou stěnu. Vyberte si pečlivě, a budete se moci těšit z celé řady textur a barev - četné stálezelené rostliny, např. žlutě skvrnitá cesmína (Ilex 'Golden King'), břečťan (Hedera canariensis) a hlošina (Elaeagnus pungens 'Maculata') mají zlatavé nebo panašované listy. Získáte tak pěkné barevné pozadí a zároveň ochranu proti větru po celý rok.

Doporučujeme :

 • Tesařství Vlk Písek - tesařství se zabývá především montáží krovů, vazníků, dřevostaveb. Tesařské pokrývačské práce. Pan Vlk také staví pergoly, zahradní domky, přístřešky a garáže.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7644 (vitejdoma.cz/zahradnik#8971)


Přidat komentář