Zahradnické potřeby a nářadí

Řekne-li se zahrada, někdo si představí udržovaný anglický trávník lemovaný okrasnými i užitkovými stromy, keři a trvalkami. Jiný si představí upravené záhonky s plodinami. Další si naopak hned vybaví resty, které ještě nestihl na zahradě udělat.

Ať už si zahradu teprve budujete, nebo ji udržujete, přetváříte, oceníte celou škálu zahradnického nářadí, ať už malého nebo velkého. Možná by se nezdálo, kolik náčiní je zapotřebí. A pak můžete mít možná problém, kam vše přehledně uložit. Jednou z možností pak bude například sklep, nebo zahradnický kumbálek.

Zpátky však k nářadí, které si můžete pořídit, a které Vám značně ulehčí a zrychlí práci na zahradě.

Nákup zahradnického nářadí

Zahradnické nářadí všeho druhu si můžete zakoupit ve specializované kamenné prodejně, je-li v blízkosti Vašeho bydliště. Možnost nákupu však máte také přes internet. Což má své nesporné výhody, protože** zahradnické nářadí** je všelijakého tvaru, velikosti s menšími i většími hroty apod. A převážet pak hromadu nářadí městskou dopravou, není zrovna pohodlné. Pokud nakoupíte přes internet, nejenže si ho můžete pěkně v klidu vybrat, třeba při popíjení kávičky. Navíc Vám ho dovezou prakticky až před vstupní dveře.

Velké zahradnické nářadí

velkému zahradnickému nářadí bezpochyby patří hrábě (celodřevěné, dřevěné s kovovými trny, železné), ať už klasické, nebo švédské planžetové, krumpáč, motyka (úzká, srdcová, na řepu),** lopata, kosa, rýč** (špičatý, tupý)**, rycí vidle.**

Malé zahradnické nářadí

Ani** malé zahradnické nářadí** si nezadá, co do nabídky a počtu s velkým zahradnickým nářadím. Na výběr máte například hrabičky s různě dlouhou násadou, drápek (se třemi hroty, s pěti hroty), sázecí kolík, kypřič půdy trojzubý, kososrp, sázecí lopatku (široká, úzká, celokovová, s dřevěnou násadou), plochou motyčku s různě dlouhou násadou (s dvojzubcem trojzubcem), motyčku srdce (plochou, s dvojzubcem, trojzubcem), okopávačku (nízkou, vysokou), plečku. Pořídit si můžete také nože, palice, nůžky na živý plot, zahradní nůžky, sekera, secí strojek, ořezávač trávníků, škrabku na plevel, provzdušňovač trávníku, škrabku na led, vypichovák plevele, vytrhávač plevele.

Pomocníci na zahradu

zahradnickému nářadí patří i takoví šikovní pomocníci, jako jsou křovinořezy, či drtiče větví, ofukovače.

Křovinořez

Křovinořez, nebo chcete-li vyžínač je nezbytným pomocníkem každé zahrady. Díky křovinořezu si poradíte i s přerostlou, vysokou trávou, zaplevelenou plochou aj. S křovinořezem se dostanete i do špatně přístupného místa, například pod keř, okolo záhonků, plotu, zdi apod.

Vybíráme křovinořez

Tím, jak získávají** křovinořezy** na oblibě, vzrůstá i jejich nabídka. Při výběru toho pro Vás nejvhodnějšího křovinořezu si všímejte určitých parametrů. K nim patří především výkon motoru, krouticí moment, rychlé a spolehlivé nastartování motoru, tichost chodu, nízká hmotnost, minimální vibrace na rukojeti křovinořezu, minimální poruchovost, možnost nákupu náhradních dílů.

Zahradnické potřeby

Nejen zahradnické nářadí se Vám bude hodit pro zušlechtění a udržení zahrady. Je tu ještě celá řada zahradnických potřeb, které určitě uvítáte. Mezi ně bezpochyby patří například žebříky.

Žebříky

Výrobci přichází nejen s dřevěnými, ale také odlehčenými hliníkovými žebříky. Tyto disponují nejen lehčí váhou, ale také vynikají delší trvanlivostí, a co se týká údržby, tak ta u nich není prakticky žádná. Co se týká typů žebříků, můžete volit žebřík jednoduchý, dvoudílný, trojdílný, čtyřdílný kloubový. Máte na zahradě stromy, kůlnu, chatu apod.? Ve všech těchto případech se Vám bude hodit šikovný žebřík. S ním bude prořez stromů, sesbírání jablek, švestek, třešní, natření kolny apod. naprostou hračkou.

Keramika v zahradnictví

Další, bezpochyby nezbytnou zahradnickou potřebou je keramika, ať už vnitrní nebo venkovní. Na výběr máte keramiku rozličných tvarů, velikostí barev. Jistě si vyberete i Vy. Dáváte přednost veselým, jasným barvám, či spíše upřednostňujete bílou eleganci, nebo přírodní vzhled? Záleží jen na Vašem vkusu i stylu, do kterého ladíte Vaši zahradu.

Plast v zahradnictví

Vedle keramiky tu máme ještě plast, a to konkrétně plastové truhlíky (klasické, samozavlažovací), květináče, podmisky pod květináče.** Plastové květináče** se také často využívají pro malé sazeničky, a pro předpěstování rostlin, zeleniny apod. Výhoda plastu je jeho praktická nezničitelnost. Stačí použité truhlíky a misky jen pořádně vydrhnout vodou a opět je můžete použít. U plastu se nemusíte bát, že se rozbil při případném dopadu na zem. V porovnání s keramikou je mnohem odolnější.

Substráty, mulčovací kůra

Nejen pokojové rostliny vyžadují speciální substrát. Také rozličné okrasné rostliny, vodní rostliny, bahenní rostliny, trávník, letničky, kaktusy, růže, vyžadují kvalitní substrát, aby se jim dařilo a Vy se mohli těšit z jejich krásy. A pokud máte na zahradě růže, určitě si pořiďte mulčovací kůru.

Hnojiva

A aby byl výčet úplný, pak tu máme také hnojiva. Řekne-li se hnojivo, můžete si hned představit hnojivo plné chemikálií. Ovšem na trhu jsou i hnojiva biologická, vyrobená z čistě přírodních složek. K takovým hnojivům se řadí například kravský hnůj, koňský hnůj, kostní moučka aj.

Kýble, konve, hadice

Aby se rostlinám, zelenině, plodinám dařilo, je zapotřebí samozřejmě vydatné a pravidelné zálivky. Samotné** hnojivo** nestačí. Voda je totiž základ všeho. I když je mnohem pohodlnější a méně pracnější využití hadice pro zalévání, i kýble a konve mají své nezastupitelné místo a opodstatnění. Ne vše je totiž možné zalévat prudkým postřikem z hadice. Kupříkladu malé** sazeničky** na záhonku, nebo ve skleníku je mnohem vhodnější a šetrnější zalévat konví. A v kýblu můžete mít připravenou vodu na další zálivku pro pařeniště, skleník.

Nabídka dalších zahradnických potřeb

I co se týká** zahradnických potřeb**, tak výrobci pamatují na zahrádkáře, jak jim ulehčit a zpříjemnit práci. Na trhu jsou takové vychytávky jako například chránič proti okusu, košíky na cibuloviny, úvazky rostlin, trávníková obruba aj.

Důvod využití zahradnických nářadí a potřeb

Zahrádka a zahradničení bezpochyby patří k zájmovým koníčkům. Nikde však není psáno, že když se jedná o koníček, tak musíte na zahrádce dřít do úmoru. Ostatně, to by Vás pak brzo přestalo bavit jezdit na zahrádku, protože vždy při slovu zahrada, by se Vám vybavilo, co vše Vás čeká. Ovšem i pro ostatní koníčky, ne jen pro zahrádkaření, využíváme různých pomůcek, vychytávek. A to z jednoho prostého důvodu, aby koníček více těšil a mohli jsme si ho i více užívat.

Takže, proč nevyužít zahradnické nářadí. Ušetříte si ruce, záda i čas. A o to dříve a po delší dobu se budete moci těšit z pěkně upravené zahrádky a plodin, které sami vypěstujete.

Plánujete navštívit zahradnické centrum, zajet na prodejní výstavu zahradnických potřeb a nářadí? Nebo se raději pohodlně usadíte do křesla v obývacím pokoji k počítači a vyberete si to, co potřebujete, či se Vám bude hodit pro Vaši zahradu? Ať zvolíte jakoukoli možnost, uvidíte, že budete mít z čeho vybírat. Nabídka je vskutku bohatá. A to je jen dobře. Proč si totiž neulehčit i práci, která je Vaším koníčkem? Neznamená, že se musíte nadřít do úmoru na něčem, co Vás baví.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7684 (vitejdoma.cz/zahradnik#9814)


Přidat komentář