Zahradnictví a zahradní centra

Barevná, krásná, vonící a nepříliš náročná na údržbu. Takové jsou naše nároky na moderní zahradu, kterou si každý přejeme mít. Zahradu plnou cestiček, romantických zákoutí, případně jezírek, nebo prostě jen míst k relaxaci a odpočinku.

Doporučujeme:

  • ** ** Realizace zahrad v Ústeckém krajiZahradnictví Kozly Vám nabízí široký sortiment okrasných jehličnatých a listnatých dřevin, závlahové systémy a jezírka, trvalky, živé ploty, skalničky, substráty, keramika nebo výrobky ze šamotu. Budete-li sledovat jejich web pravidelně, dozvíte se i o speciálních akcích, které několikrát do roka pořádají. Samozřejmě Vám s velkou radostí se vším odborně poradí.

Zakládáním zahrad se zabývali již Babylóňané, Egypťané, Řekové a Římané. V jejich zahradách se pěstovaly především užitkové rostliny. Později v zahradách renesančních se již užitkové rostliny nahrazovaly rostlinami okrasnými. Co se během času změnilo, je vkus. Různé slohy vznikají, opět zanikají a v poněkud pozměněné podobě se znovu objevují. V současné době je v zakládání zahrad velká rozmanitost. Zahradu musíme vytvořit tak, aby nám sloužila účelově. Při zakládání zahrady bychom se měli poradit s odborníky, kteří pracují v zahradnictvích nebo v zahradních centrech.

Zahradnictví a zahradní centra

V každém městě můžeme najít zahradnictví, ve kterém se specializují na pěstování nejen květin a kořenové zeleniny, ale i ovocných stromů, kbelíkových rostlin cibulnatých květin, skalniček, růží a keřů. Mnohá zahradnictví mají také zásilkovou službu pro celou Evropu. Tím nejsme odkázáni jen na místní zahradnická centra a můžeme si vybrat a objednat sortiment, který potřebujeme. Velká zahradní centra, která jsou ve všech velkých městech, nabízejí kromě rostlin, květin a stromků také nepřeberné množství zahradní techniky, zahradnických potřeb a hnojiv. Také zde můžeme koupit nezbytné doplňky do naší zahrady jako je například zahradní nábytek, oplocení, altány a jezírka. Velmi módní jsou také různé zahradní ozdoby jako například pergoly, lavice brány pro růže ozdobné květináče všech velikostí a barev. Rostliny ve velkém zahradním centru jsou vždy v plném květu a vypadají velmi přitažlivě. S jejich výběrem však buďme opatrní, protože naše zahrada musí vypadat pěkně po celý rok.

Druhy zahrad

Představy o podobě a funkci zahrady se mohou lišit. Někdo preferuje zeleninové záhony a druhému se líbí japonský typ zahrady. Někomu ke spokojenosti stačí jen anglický trávník. V první řadě si musíme uvědomit, k čemu nám má zahrada sloužit. Jestli je to naše hobby, kterému se budeme věnovat od rána do večera, nebo jestli chceme pouze odpočívat. U nové výstavby domů v tzv. “satelitech“ dávají lidé přednost spíše uspořádanému vojenskému stylu zahrady. Vše je pečlivě posekané a zastřižené. Není zde žádný plevel a okolo záhonů jsou postavené plůtky, aby přes ně nechodil pes. Taková zahrada na nás dýchne svou sterilitou.

Opakem je zahrada s přírodními vzory, divoká, kde se toleruje i plevel. V takové zahradě se daří nejen rostlinám, ale i zvířatům. Je to oáza klidu. Pokud máte větší pozemek, můžete si vysadit na zahradě i kvetoucí louku. Květiny v ní rozkvétají postupně a tak je stále na co se dívat. Na rozdíl od anglického trávníku se nad kopretinami vznáší motýli a bzučí včely a čmeláci. Taková zahrada nevyžaduje téměř žádnou pracnou údržbu. Seká se dvakrát do roka. Do zahrady s přírodními vzory se nehodí modrý plastový bazén, ale koupací jezírko. Nemusí se do něj sypat drahé chemikálie na čištění vody, takže koupání je zdravější, i když se v něm může objevit vodoměrka, žába nebo šnek. Jezírka se skládají z umělé nádrže a nesmí být do nich přiváděna voda svedená z okapů. Musíme však rozlišovat mezi zahradou s přírodními vzory a přírodní zahradou.  V přírodní zahradě vzniká přirozený řád. Zásahy člověka se zde omezují a tyto zahrady jsou často zdrojem nesváru mezi sousedy. Ti mají obavy z šíření plevele do jejich zahrady.** Založit a udržet přírodní zahradu není proto nijak snadné**.

Zakládání zahrad

Ještě než budete zahradu zakládat, nechte ji ležet jeden rok ladem. Během tohoto roku musíte důkladně odstranit všechny vytrvalé plevele. Pozdější hubení plevele by mohlo být obtížné hlavně u zahrady s pokryvnými rostlinami. U všech typů zahrad by měla být co největší variabilita. Především musíte správným způsobem zpracovat půdu, nanést různé druhy zeminy a pak vysadit stromy. Některé rostliny totiž mohou růst jen ve stínu. Také je důležité použití různých druhů hnojiv. S tím vám poradí samozřejmě odborníci v zahradnických centrech, neboť některé rostliny preferují půdu kyselou a jiné zásaditou.

Také v písčitých a rašelinných půdách se mohou zakládat zahrady. Taková zahrada však většinou nezapadá do okolní krajiny a působí příliš jednotvárně. Vřesy a vřesovce proto musí být doplněny keři a jehličnany nebo pokryvnými rostlinami s drobnými květy. Jestliže nechcete mít na zahradě žádný trávník, můžete ji osázet trvalkami. Nejlepší je však kombinace trávníku a trvalek, neboť samotné trvalky vyžadují velkou péči. Kvetou od jara do podzimu, a proto si důkladně promyslete, jaké druhy zasadíte, aby vaše zahrada byla stále rozkvetlá.  Pokud máte na vaší zahradě různé terénní nerovnosti, můžete si založit skalkovou zahradu. Takové zahrady vypadají přírodně a esteticky. Kameny musíte zapustit hluboko do země, aby se neuvolnily, když budete kolem nich chodit. K osázení této zahrady si vyberte z velké nabídky skalniček a můžete je doplnit různými stálezelenými keři.

Kontejnerové rostliny

V zahradních centrech je pro vaši zahradu nachystána spousta předpěstovaných rostlin, které nakoupíte nasázené do květináčů nebo kontejnerů. Předpěstované rostliny jsou sice dražší, ale jejich předností jsou neporušené kořeny a dobře se ujímají při výsadbě. V prvních měsících po výsadbě potřebují častější zálivku. Při sázení těchto rostlin do půdy je potřeba k nim přidat vhodný druh hnojiva, aby se kořeny mohly snadněji rozrůstat. Rostliny, které jsou zasazeny v truhlících, však potřebují péči mnohem větší než rostliny v půdě. Nikdy je nesázejte do zahradní zeminy, ale do speciální hlíny k tomu určené. Tato hlína lépe drží vodu a hnojiva, takže v ní rostliny dobře rostou. Správným přihnojování podpoříte dobrý růst rostlin. Rašelinné substráty speciálně určené pro pěstování rostlin v květináčích mají jednu velkou přednost. Neobsahují téměř žádná semena plevelů.

Okrasné keře

Ke každé zahradě patří také spousta okrasných keřů. Jejich nevýhodou je, že každý roste jiným tempem a dorůstají do různých výšek. Na začátku je sice pěkné, že rostlina rychle vyroste, ale později začne utlačovat jiné. Musí se pak zařezávat. Takové keře proto nevysazujte na místa, kde je málo prostoru. Nechejte si raději poradit, aby se na záhonu z keřů střídaly stálozelené, pestrolisté nebo červenolisté keře. Měly by mít rozdílné tvary listů a různou dobu kvetení během sezóny. Pokud však chcete mít na své zahradně koutek jen pro sebe, pak vám větší rychle rostoucí keř udělá dobrou službu.

Osázení

Co se týká osázení vaší zahrady, nesmíte myslet jen na to, co se líbí vám, ale berte také ohled na sousedy. Stromy a keře raději nevysazujte blízko hranice pozemku. Můžete tak v budoucnu předejít mnohým problémům.

Doporučujeme:

  • ** ** Realizace zahrad v Ústeckém krajiZahradnictví Kozly Vám nabízí široký sortiment okrasných jehličnatých a listnatých dřevin, závlahové systémy a jezírka, trvalky, živé ploty, skalničky, substráty, keramika nebo výrobky ze šamotu. Budete-li sledovat jejich web pravidelně, dozvíte se i o speciálních akcích, které několikrát do roka pořádají. Samozřejmě Vám s velkou radostí se vším odborně poradí.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7683 (vitejdoma.cz/zahradnik#9812)


Přidat komentář